DOLAR 32,5057 0.16%
EURO 34,7720 0.1%
ALTIN 2.492,121,23
BITCOIN 20718265.01625%
İstanbul
15°

PARÇALI AZ BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

Varis Nedir? Belirti Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Varis Nedir? Belirti Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

ABONE OL
Mart 21, 2023 22:13
Varis Nedir? Belirti Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kamera Sistemleri Fiyatları
Kamera Sistemleri Fiyatları

Varis Nedir? Belirti Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Geceleri vücudunuzda ağrı veya ağırlık hissi var ise, bacaklarınızda veya baldırınızda kılcal damar oluyorsa, ayak bileklerinizde mor lekeler ve şişlikler oluşuyorsa, kaşıntı ve kurulukta yaşıyorsanız vücudunuzda varis oluşumu başlamış demektir. Varis bacakların toplardamarlarının uzaması, büklümlü ve genişler hale gelmesi demektir.

Varis çeşitleri ve belirtileri;

Varis hastalığının yaygın olarak bilinen 4 çeşidi bulunmaktadır;

1- Örümcek ağı;

El yordamı ile hissedilmez, genellikle kırmızı renklidir. Telanjiektazi de denilen damarlar ciltte yüzeysel olarak yerleşir. Bölgesel olarak yıldız şeklinde ve örümcek ağına benzer ve yaygınlaştıkça da tüm bacağı sarabilmektedir.

2- Büyük Toplardamar Varisleri;

Aynı zamanda Safen ven varisleri de denir. Genellikle deri altında oluşur ve derinin rengini değiştirmez. Bu varisler 3mm’ den büyük çaptadırlar seyirleri boyunca görülen büyük ve geniş kıvrımlar elle ve gözle kolaylıkla fark edilir. Ayakta durunca belirginleşen, yatar pozisyonda ayağı yukarı doğru kaldırınca kaybolurlar.

3-Retiküler Varisler;

Büyüklüleri 4 mm’den küçük olup mavi renkli elle zor hissedilen varislerdir

4-Deriden Büyük Damarların Varisleri;

Bu varisler dışarıdan gözükmez, bacakta derinlerde bulunur ve bacakta dolaşım ile ödem bozukluğuna sebep olur.

Varisler Kimlerde Görülür?

Erkeklerde kadınlardan da az görülür. Kalıtımsal yani ailesinde varis hastalığı olanlarda daha sıklıkla görülür. Ayrıca şişmanlık, menopoz, hamilelik yaşlanma ve uzun vakitler ayakta durmakla da oluşabilen bir hastalıktır.

Varis Oluşum Nedenleri

En önemli sorun toplardamar çeperinde oluşan yapısal bozukluklar nedeni ile damarın genişlemesi ve damarın içinde bulunan kapakçıkların genişlemesi ile kanın geri kaçmasıdır. Bu kaçma sonucu kan kalbe doğru dönmekte zorlanır ve basınç gittikçe artar basıncın artması ile damarlar genişler ve böylece bir kısırdöngüye döner.

Derin toplardamarları tıkanmış olan kişilerde bacak kanının yüzde 10’unu taşıyan toplardamarlar, bacataka tüm kirli kan dönüşünü de üstlenmiş oluyor ve böylelikle çapları artık varis görünümü alırlar.

Belirti Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Yaygın olarak bilinen başlıca belirtileri şunlardır;

 • Bacakta kılcal damar oluşumu
 • Ayak bileğinde şişlik
 • Ayak bileklerinde morarmalar
 • Bazen de huzursuz bacak sendromları

Hastalığın Evreleri

Evreler altı adetten oluşur sıralanışı şu şekildedir;

 • C0- Elle ve gözle görünmez
 • C1- Retiküler ya da örümcek kılcal damarlar
 • C2- Büyük toplardamar varisleri
 • C3- Bileklerde ve ayakta oluşan ödem
 • C4a- Egzema ve ayaklarda renk değişimleri
 • C4b- Ciltte çökme ve cilt değişiklikleri
 • C5- C4’e ek olarak iyileşmiş yaralar
 • C6- Cilte değişiklikler ile aktif ülserler

Tedavi Yöntemleri

Retiküler ve örümcek ağı varislerinde transdermal ve skleroterapi lazer tedavisi yapılır. Trandermal lazer tedavisi, kırmızı renkli 1mm ve daha da ince kılcal damarlar için kullanılır. Skleroterapi ise 1 mm’den kalın olan damarların tedavisinde kullanılır. İki tedavi yöntemi birbirini tamamlayan yöntemlerdir ve seanslar halinde yapılır bu süreçte hasta hastaneye yatırılmaz.

Stripping

Bir cerrahi tedavi yöntemidir, yüzeysel bir operasyonla çıkarılır. Anestezi ile yapılır ve hasta bir gece hastanede yatar.

Damar İçi Termal Ablasyon

Toplardamarın içine bir iğne ile sokulan ve yüksek bir ısı veren katerer ile damar içeriden yakılıp kapatılır. Bu operasyon anestezi veya lolak ile yapılır ve hasta hastanede yatmaz.

Damar İçi Köpük Skleroterapisi

Bu işlemde kılcal damarlarda kullanılan skleroterapiye benzemektedir fakat toplardamar içinr iğne yapılacağı için konsantre ilaç kullanılır. Bu operasyon çoğunlukla kasıkta bir kesik yapılarak yüzeysel toplardamar derin damarla bileştiği yerde bağlanır etkileri ve sonuçları diğerleri ile hemen hemen aynıdır.

 

İçerik hoşunuza gitti mi?!
[Oy: 0 Yıldız: 0]

En az 10 karakter gerekli