DOLAR 32,2221 0.05%
EURO 35,0637 0.15%
ALTIN 2.529,891,19
BITCOIN 2159975-0.34023%
İstanbul
19°

PARÇALI BULUTLU

13:06

ÖĞLEYE KALAN SÜRE

Çay Makinesi İle En Güzel Çay Nasıl Demlenir?

Çay Makinesi İle En Güzel Çay Nasıl Demlenir?

ABONE OL
Şubat 20, 2023 19:12
Çay Makinesi İle En Güzel Çay Nasıl Demlenir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kamera Sistemleri Fiyatları
Kamera Sistemleri Fiyatları

Çay Makinesi İle En Güzel Çay Nasıl Demlenir?

Çay yüzyıllar öncesine dayandığı bilinen kültürümüzde yeri ve önemi olan başlıca içeceklerimizden biridir. Bu yüzden sabah saatlerinden akşam saatlerine kadar pek çok kez içeriz. Çay makineleri ise mutfaklarımızın vazgeçilmez bir ürünüdür.

Pratikliği ile zaman açısından hayatımız ve çay tiryakileri için büyük bir kolaylık olmuştur. Pek çok anımızda sıklıkla aklımıza çay gelmektedir. Peki, çayımızı çay makinesinde nasıl ve ne kadar sürede demliyoruz?

Çay Makinesi İle En Güzel Çay Demleme Yöntemleri Nelerdir?

Çay makinesi ile en güzel çay demleme yöntemleri şu şekildedir;

Hijyen ve Bakım

Öncelikle çay makinemizin temiz olup olmadığına bakmalıyız. Çay makinemiz her zaman temiz olmalıdır ve kireçten uzak tutulmalıdır, kireçlenmemelidir. İçinde bir önceki çay kalıp kalmadığı kontrol edilmeli, çay demlenirken eski çayı içinde bırakmamalıyız.

Doğru Su Kullanımı

Temiz arıtılmış su her zaman iyi çay demlemenin en önemli kuralıdır. Eğer çeşme suyu ile çay demlerseniz hem çayımızın lezzeti bozulacaktır hem de çay makinemiz de kireç oluşacaktır. Her zaman temiz ve arıtılmış su kullanılmalıdır.

Dökme ve Poşet Çay Kullanımı

Çay tozunu veya poşetini hiçbir zaman alt suyu kaynarken üste dökmememiz gerekir çünkü alttaki su kaynarken üste döktüğümüz çay yanabilir ve tadı bozulabilir. Genellikle evlerimizde toz dökme çayı tercih ederiz ancak pratikliği ve çabuk demlenmesi açısından poşet çaylarda kullanılabilir tamamen bir tercihtir.

Alt taraftaki su kaynadıktan sonra zaten çay makinemiz bize uyarı verecektir kaynar suyumuzu demleyeceğimiz kadarını üst kısmına dökmeliyiz ve çay tozunu veya poşetini sonradan yavaş yavaş eklemeliyiz.

Eğer az eklersek çayımız açık, çok çay eklersek koyu ve acıma olur bu yüzden her zaman dengeli koymalıyız ki lezzetimiz damak tadımız bozulmasın. çay yapaklarını sonradan eklememizin sebebi ise yavaş yavaş aşağı çökmesi ve demini lezzetini rengini mükemmel hale getirerek içtiğimiz çayın kalitesini yükseltmesidir.

Çay Makinasında Süre Kullanımı

Çay makinemiz kaynadıktan sonra çayımızı hemen açmamalıyız beş ile on dakika kadar demini almasını beklemeliyiz ki çayımızın lezzeti tam otursun tavşan kanı bir çay elde edelim. Tiryakiler çok iyi bilir ki bu lezzet çok önemlidir. Eğer poşet çay demliyorsak şayet daha çabuk içinden alabiliriz çünkü poşet çay dökme toz çaya göre daha çabuk demlenmektedir.

Daha sonra çay makinemizin üst demlik kısmında ki çay filtresini çıkarmalıyız çünkü çay bekledikçe acıma yapar ve güzel çayımızın tadını bozar ve çayı karartır. Bu yüzden lezzeti tadı kaçmasın daha uzun süre çay içebilelim filtreyi çıkarmalıyız.

Demlendikten sonra bir iki tane karanfil içine atabilirsiniz. Tam anlamıyla bir seçimdir. Eğer dökme toz çay değil de poşet çayda kullanıyorsanız mutlaka aynı yöntemi denemelisiniz. Poşet çay dökme çaya göre daha çabuk demini alır bunu unutmamak gerekir.

İçerik hoşunuza gitti mi?!
[Oy: 0 Yıldız: 0]

En az 10 karakter gerekli