DOLAR 27,2086 0.2%
EURO 28,9866 0.13%
ALTIN 1.682,550,15
BITCOIN 715177-0,95%
İstanbul
24°

AÇIK

05:22

İMSAK'A KALAN SÜRE

kamera sistemleri fiyatları
Güneş enerji sistemleri, solar enerji, toptan güneş enerji sistemleri, toptan güvenlik kamera
Sedef Hastalığı Nedir? Sedef Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Sedef Hastalığı Nedir? Sedef Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

ABONE OL
Mayıs 29, 2021 12:30
Sedef Hastalığı Nedir? Sedef Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
kamera sistemleri fiyatları
Haberi Oylayın

Sedef Hastalığı Nedir?

Cilt hastalıklarından bir tanesi olan sedef hastalığı son derece önemli bir sağlık problemidir. Sık görülen bir cilt hastalığı olan sedef hastalığının ülkemizde görülme sıklığı %1-3 oranındadır. Alevlenme atakları ile kendini gösteren hastalık erkek ve kadınlarda eşit oranlarda görülür.

Sedefe benzeyen beyaz gri pullanmalarla karakterize olan cilt hastalığı her yaşta ortaya çıkabilir ancak yaygın olarak 20’li yaşlarda başlar. Kadınlarda adölesan çağda, hamilelikte ve emziklilik döneminde yaygın olarak rastlanırken erkeklerde de adölesan çağ ve sosyo-ekonomik problemlerin olduğu dönemlerde ortaya çıkar.

Sedef Hastalığı Belirtileri

 

Sedef hastalığının ilk ve en önemli belirtisi diz ve dirsek bölgelerinde yer alan sedef rengi pullanma ve kabuklanmalardır. Bu cilt lezyonları genital bölgede, tırnak ve saç derisinde de gözlenebilir. Ayrıca kollar, bacaklar, avuç içleri ve ayak tabanında kırmızı lekeler üzerinde gri-beyaz renkli deri döküntüleri ve kabuklanmalar da sedefin önemli belirtileri arasında yer alır.

Tırnaklarda çukurcuklar, kalınlaşma ve sarı renk oluşumu, tırnak çevresinde şişlik ve kızarıklıklar,
Ciltte kuruluk, yanma hissi, kaşıntı ve kanamalar,
Eklemlerde ağrı, şişlik ve kızarıklık da sedefin diğer belirtileridir.
Sedef Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

 

Sedef hastalığı tedavisine karar verilirken hasta da bu karara ortak edilmelidir. Tedavi kronik olacağı için hastanın bu tedaviye uyumu çok önemlidir. Bir çok hastada beraberinde obezite, hipertansiyon ve hiperlipidemi gibi metabolik problemler bulunur. Tedavi planlanırken bu durumlar göz önüne alınır. Hastalığın şiddetine ve yaşam kalitesini bozup bozmamasına göre tedavi planlanır.

kamera sistemleri fiyatları

Vücudun belli bir bölgesine lokalize vakalarda uygun deri kremleri kullanılır. Kortizon içeren kremler sıklıkla tercih edilir. Deriyi nemli tutmak için kremler önerilir. Bazı vakalarda hekimler D vitamini içeren ilaçları tercih edebilir. Kömür katranı da tedavi seçenekleri arasındadır. Gebe kadınlar daha az kuvvetli kortizon kremler ve fototerapi ile tedavi edilirler. Bundan önce kadın doğum konsültasyonu yapılır.

Şiddetli sedef hastalığı vakalarında fototerapi yanında sistemik ilaçlar kullanılır. Topikal kremler de tedaviye eklenir. Yine derinin nemli ve yumuşak tutulması önemlidir. A vitamini bileşikleri ve kanser tedavisinde kullanılan bazı ilaçların sedef hastalığı tedavisinde de yeri vardır.

Kamera Sistemleri Fiyatları
Kamera Sistemleri Fiyatları

En az 10 karakter gerekli
Kamera Sistemleri Fiyatları