DOLAR 27,5707 0.47%
EURO 29,0040 0.76%
ALTIN 1.615,190,21
BITCOIN 7557690,36%
İstanbul
21°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

kamera sistemleri fiyatları
Güneş enerji sistemleri, solar enerji, toptan güneş enerji sistemleri, toptan güvenlik kamera
Saç Ekimi Nasıl Yapılır, Teknikleri Nelerdir?

Saç Ekimi Nasıl Yapılır, Teknikleri Nelerdir?

ABONE OL
Mayıs 29, 2021 12:26
Saç Ekimi Nasıl Yapılır, Teknikleri Nelerdir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL
kamera sistemleri fiyatları
Haberi Oylayın

Saç Ekimi Nedir?
Dünyada insanlar arasında en yaygın problemlerden biri saç dökülmesidir. Saçlarımızın bizim en önemli parçamız olduğu değerlendirildiğinde saçlarımızın dökülmesi hem estetik hem duygusal sorunlara yol açacak problemlerin başında gelir. Bu nedenle insanlar son dönemlerde saç dökülmesini ortadan kaldırmaya yönelik çözümler aramaya başlamıştır.

Bu çözümlerin başında gelen yöntem ise saç ekimidir. Saç ekimi, genetik veya çevresel nedenlerle ortaya çıkan saç dökülmelerinin eski sağlıklı ve güzel görünümüne kavuşturulmasını amaçlar. Vücudun muhtelif bölgelerinden alınan saç köklerinin kellik yaşanan bölgeye ekilmesi ile daha sağlıklı ve güzel bir görünüm elde edilmeye çalışılır.

Operasyon Süresi: 6-9 saat
Anestezi: Lokal
Hastanede kalış yok
Sosyal Hayata Dönüş: Aynı Gün

Saç Ekimi Nasıl Yapılır? Teknikleri Nelerdir?

 

Saç ekimi tamamen steril ortamlarda uzmanlarca gerçekleştirilen çok hassas bir operasyondur. Saç ekiminin ilk ve en önemli şartı sterilizasyonun sağlanmasıdır. Sterilizasyon sağlandıktan sonra hastanın ekim yapılacak bölgesinin fotoğrafları çekilir ve aynı bölge tıraş edilir. Tıraştan sonra bölgeye lokal anestezi yapılarak operasyon için ilk adım atılmış olur. Bu adımdan sonra uygulanacak yöntem çeşitlilik gösterebilir. Burada FUE ve FUT olmak üzere 2 yöntem mevcuttur.

FUE Yöntemi ile Saç Ekimi

İnsan vücudunda dökülmemeye kodlanmış saçlar bazı bölgelerde kümelenmiştir. Bu bölgelerin en kullanışlı olanı ensedir. Ensede bulunana saçlar saç ekimi işleminde kullanılan saçlardır. FUE yönteminde kel olan bölgeye ekilecek saçlar tek tek alınarak kel olan bölgeye ekilir. Saç ekini yapılırken kullanılan cihazlar tamamen size özel ve tek kullanımlık cihazlardır. Saç ekimi rastgele bir şekilde gerçekleştirilmez ve öncesinden planlanan şekilde belli bir programa göre ön taraflar daha gür olacak şekilde ekim gerçekleştirilir. Ekilen saçların bazı özellikleri ekim işlemi gerçekleştirilirken belirlenebilmektedir. FUE yöntemi günümüzde en çok tercih edilen yöntemdir.

FUT Yöntemi

kamera sistemleri fiyatları

Bu yöntem tıpkı FUE yönteminde olduğu gibi kellik problemi yaşayan insanlarda uygulanan yöntemdir. FUT yönteminde saçlarınızın tıraşlanması işlemi gerçekleştirilmez. Kullanım oranı daha az olan FUT yönteminde iyileşme süresi daha uzundur. FUE yöntemi ile FUT yöntemi arasındaki temel fark ise enseden saç alınırken kullanılan yöntemdir. FUE yönteminde saç kökleri tek tek alınırken FUT yönteminde kökler gruplar halinde bir bant yardımıyla enseden alınır. Gruplar halinde alınan saçlar teker teker ayrıştırılarak saç ekimi yapılacak bölgeye ekilir. FUT yönteminde FUE yönteminde olduğu gibi geriye kalan işlemler benzer şekilde devam ettirilir ve saç ekimi işlemi tamamlanır. FUT yöntemini en kötü yanı saç ekimi yapılan bölgede iz kalmasıdır.

Saç Ekimi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç ekimi oldukça hassas bir operasyondur. Bu nedenle operasyon öncesinde hastalarımızın bazı konularda dikkatli davranması gerekmektedir. Saç ekimi öncesinde en az 3 gün alkol kullanımı bırakılmalıdır. Saç ekimi yapılmadan önce kanı sulandırıcı ilaçlar kullanılmamalıdır. Kronik hastalığı olanlar gerekli kontrolleri yaptırmalıdır. Kafein ve sigara kullanımı saç ekimi öncesinde bırakılmalıdır. Saçlar temizlenmeli ve saç ekimi sonrasında sargılara hasar vermemek adına rahat çıkarıp giyilecek kıyafetler giyilmelidir. Saç ekimi öncesi kesinlikle tok olunmalıdır.

Saç Ekimi Sonrası İyileşme Süreci

Saç ekimi operasyonundan sonra iyileşme süreci kullanılan yönteme göre farklılık gösterebilmektedir. FUE yöntemi daha kısa sürede iyileşme imkanı sunarken FUT yönteminde iyileşme süreci daha uzundur. FUE yönteminde 3-4 gün istirahat önerilirken FUT yönteminde hastaların 2 hafta dinlenmesi gereklidir. Saç ekimi işleminde ilk 2 hafta çok önemlidir. Bu süreçte oldukça hassas davranıldığı takdirde saç derisi tamamen iyileşir. 3. haftada saç dökülmeleri görülse de ilerleyen aylarda dökülen saçların yerine yenileri çıkar. Saç ekimi sonrasındaki 6. ayda ekilen saçlar doğal saçlarınızdan ayırt edilemeyecek şekle bürünür.

Saç Ekimi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Saç ekimi operasyonu tamamlandıktan sonra oldukça hassas davranılmalıdır. Bu nedenle hastalar bazı noktalara dikkat etmelidir. Saç ekimi sonrası doktor önerilerine uyulmalıdır. Ekim yapılan bölgelerin bazı kısımları özel losyon ve şampuanlarla yıkanabilmektedir.

Yıkama işleminde ilk olarak saç derisi yumuşatılır. Saç derisi yumuşatıldıktan sonra şampuan yardımı ile hafif dokunuşlarla saç temizlenir. Saç ekimi sonrasındaki 2 haftada her gün bu işlem tekrar edilir. Saçlar sağlıklı bir şekilde uzayana kadar saçlar güneşe maruz kalmamalıdır. İşlemden sonraki 3. hafta itibari ile saç dökülmeleri görülebilir. Ancak bu süreçte yaşanan dökülme saç ekiminin başarılı olduğunu kanıtlar. 4. hafta itibari ile hastalar günlük rutinlerini tamamen gerçekleştirebilmektedir. Ancak ilk 4 haftada kafa kısmını zorlayacak spor aktivitelerinden kaçınılmalıdır.

Soru – Cevap 

Saç ekimi operasyonu ne kadar sürer?
– Operasyon ekilecek saç miktarına göre 6-9 saat sürebilmektedir.

Saç ekimi sonrasında iz kalır mı?
– FUE yönteminde iz kalmazken FUT yönteminde iz kalmaktadır.

Saç ekimi operasyonu sonrası ne zaman duş alabilirim?
-Operasyondan 3 gün sonra saçlar yıkanabilmektedir.

Saç ekiminde en çok önerilen yöntem hangisidir?
– FUE yöntemi en yaygın yöntemdir.

Ekilen saçlar doğal gözükür mü?
-Saç ekimi sonrasındaki 6. ayda ekilen saçlar doğal saçlarınızdan ayırt edilemeyecek şekle bürünür.

Kamera Sistemleri Fiyatları
Kamera Sistemleri Fiyatları

En az 10 karakter gerekli
Kamera Sistemleri Fiyatları