DOLAR 27,4871 0.11%
EURO 28,8973 0.15%
ALTIN 1.606,78-0,38
BITCOIN 758331-1,38%
İstanbul
19°

HAFİF YAĞMUR

12:59

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

kamera sistemleri fiyatları
Güneş enerji sistemleri, solar enerji, toptan güneş enerji sistemleri, toptan güvenlik kamera
Hidroselin Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Hidroselin Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

ABONE OL
Ağustos 10, 2021 19:20
Hidroselin Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri
0

BEĞENDİM

ABONE OL
kamera sistemleri fiyatları
Haberi Oylayın

 

Hidroselin Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Anne karnında testis, karın içi yerleşimlidir ve gebeliğin 14. haftasından itibaren karnın alt bölgelerine doğru ilerler ve sonrasında skrotum denen testis torbasına iner. Bu iniş sırasında birlikte sürüklenen karın zarı (periton) bir eldiven parmağı tarzında skrotuma kadar testisle birlikte iner. Doğumdan bir süre sonra bu kesecik kapanarak ipliksi bir yapı halini alır, bu kesecik kapanmaz ise karın içi sıvısı bu açıklıktan geçerek testis etrafında skrotumda birikir ve şişliğe neden olur bu oluşan durum hidrosel olarak adlandırılır, eğer açıklık büyükse karın içi organlar burdan sarkarak fıtık oluşturabilir. Hidrosel, testisi saran zarlarla sınırlı kalmışsa buna testiküler hidrosel, testis kordu boyunca kistik bir yapı şeklinde sınırlı ise kord hidroseli veya kordon kisti olarak adlandırılır. Doğumsal hidrosel yenidoğan erkeklerin yaklaşık yüzde 6’sında görülür. Yenidoğan hidrosellerinin birçoğu doğumsaldır ancak tümör, enfeksiyon veya dolaşım bozukluklarının bu dönemde hidrosele neden olabileceği unutulmamalıdır.


Hidrosel Belirtileri
Hidroselin en önemli belirtisi olarak testislerin yanınlarında meydana gelen şişliktir. Bu şişlik genellikle ağrısızdır. Ancak yetişkinlerde meydana gelen hidrosel ağrıya neden olabilmektedir. Bu hastalıkta ağrının artması enfeksiyonun artması ile ilişkilendirilmektedir Bazen şişen bölge gün içerisinde ve akşam saatlerinde farklı durumlarda olabilir. Bazı durumlarda da günün farklı saatlerinde şişlik çok daha büyüyebilir ve ağrılı bir hale gelebilir.
Hidrosel Tedavisi Nasıl Yapılır?
estis torbası muayenesinde, hidrosel testisin üst ön kısmında yerleşimli olarak izlenir. Yüzde 7–10 iki taraflıdır. Özellikle sağ taraftaki hidroseller genellikle kasık fıtığı ile birliktedir. Eğer enfeksiyon yoksa testis torbasında kızarıklık veya renk değişikliği yoktur. Testis torbasına karanlık bir odada ışık tutulduğu zaman şişkinlik sebebi hidrosel ise ışığı geçirir buna transülliminasyon denir. Konjenital hidroselde ise şişlik, çocuk ayağa kalktığında veya ağladığında belirginleşirken, muayene sırasında veya yattığında kaybolur.

İngüinal-skrotal ultrasonografi, teşhisi doğrulamak için yapılabilir, testis ve eklerindeki anormallikler (özellikle testis tümörleri), kompleks kistik kitleler, spermatosel, veya birlikte fıtık olup olmadığını göstermede etkindir. Testis renkli Doppler ultrasonografisi, testisteki kan akımını göstermede kullanılır ve özellikle testis torsiyonundan şüpheleniliyorsa mutlak yapılmalıdır

 

Kamera Sistemleri Fiyatları
Kamera Sistemleri Fiyatları

En az 10 karakter gerekli
Kamera Sistemleri Fiyatları