DOLAR 17,9856 0.02%
EURO 18,2846 0.07%
ALTIN 1.022,780,02
BITCOIN 4180090,51%
İstanbul
29°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

X
kamera sistemleri fiyatları
nostaljik radyo fiyatları, bluetooth kulaklık fiyatları
TCMB liralaşma ile konut fiyatlarında normalleşme bekliyor

TCMB liralaşma ile konut fiyatlarında normalleşme bekliyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Finansal İstikrar Raporu'nda, "Konut piyasasında, liralaşma stratejisiyle birlikte döviz kurunda sağlanan istikrar, enflasyon beklentilerindeki iyileşme ve konut arzının toparlanmasıyla birlikte konut fiyatlarında normalleşme yaşanması beklenmektedir" denildi.

ABONE OL
Mayıs 28, 2022 12:26
TCMB liralaşma ile konut fiyatlarında normalleşme bekliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“KONUT KREDİSİ TUTARINDAKİ ARTIŞ BÜYÜK ÖLÇÜDE KONUT FİYATLARIYLA İLİŞKİLİ

2021 yılı sonunda bir miktar hareketlenen konut kredisi kullanımları 2022 yılı başında durağan seyretmiş, mart ayı itibarıyla tekrar canlanmıştır. Konut kredisi kullanımları 2021 yılı son çeyreğinde kamu bankalarının uygun faizli kampanyaları ve konut fiyatlarında artış beklentileri ile birlikte nominal olarak artış kaydetmiş, 2022 yılı ilk iki ayında geriledikten sonra mart ayında tekrar hareketlenmiştir. Konut kredisi kullanımlarına konut fiyat etkisinden arındırılarak bakıldığında ise reel olarak kredi kullanımının tarihsel ortalamasına yakın olduğu gözlendi. Bu durum, kullandırılan konut kredisi tutarında gözlenen nominal artışın büyük ölçüde konut fiyatlarıyla ilişkili olduğunu göstermektedir.

KONUT FİYATLARI ÖNEMLİ ÖLÇÜDE YÜKSELDİ

 

Mevcut rapor döneminde konut satışlarının büyük çoğunluğunu ipoteksiz satışlar oluşturmaya devam etti. İlgili dönemde, artan ipoteksiz konut talebi, yükselen inşaat maliyetleri ve konut arzında yaşanan durgunluğun etkisi ile konut fiyatları önemli ölçüde yükseldi ve 2022 şubat ayı itibarıyla yıllık fiyat artışları yüzde 90’ın üzerine çıktı. Küresel ölçekte de benzer fiyat gelişmelerinin olduğu konut piyasasında, liralaşma stratejisi ile birlikte döviz kurunda sağlanan istikrar, enflasyon beklentilerindeki iyileşme ve konut arzının toparlanması ile birlikte konut fiyatlarında normalleşme yaşanması beklenmektedir.”

En az 10 karakter gerekli