DOLAR 32,2006 0.05%
EURO 35,0261 0.01%
ALTIN 2.499,25-0,43
BITCOIN 22963896.99749%
İstanbul
19°

PARÇALI BULUTLU

13:06

ÖĞLEYE KALAN SÜRE

Son Dakika Haber, Ankara’da Ekmeğe Zam

Son Dakika Haber, Ankara’da Ekmeğe Zam

ABONE OL
Aralık 29, 2023 17:12
Son Dakika Haber, Ankara’da Ekmeğe Zam
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kamera Sistemleri Fiyatları
Kamera Sistemleri Fiyatları

Ankara İli Ekmek Fiyat Tarifeleri Değerlendirme Komisyonu 10 gün önce toplanmıştı. Yeni asgari ücretin belirlenmesinin ardından komisyon, gramajı 10 gram artırılan ekmeğin bir TL zamlanarak 8 TL yapıldığını açıkladı. Ankara Fırıncılar Odası Başkanı Gürsel Alnıaçık ANKA’ya yaptığı açıklamada, ekmeğin gramajının “200 gramdan 210 grama çıkartıldığını” belirterek un fiyatlarına da zam geldiğini söyledi.

Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB) Başkan Vekili Hüseyin Ar’ın başkanlığında, Ankara Ticaret İl Müdürlüğü, Ankara Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve Ankara Ticaret Odası ile ANKESOB’a bağlı ilgili odaların temsilcilerinden oluşan Ekmek Fiyat Tarifeleri Değerlendirme Komisyonu üyelerinin katılımıyla yapılan toplantıda, pişmişi net 210 gram olan ekmeğin 8 TL’den satılması kararı oybirliğiyle kabul edildi.

Ankara Fırıncılar Odası Başkanı Gürsel Alnıaçık ANKA Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, “Ankara’da 1 Ocak’tan itibaren 210 gram ekmek 8 TL’den satılacağını” söyledi. Alnıaçık, ekmeğin gramajının da 200 gramdan 210 grama çıkartıldığını belirtti. Un fiyatlarına da zam geldiğini söyleyen Gürsel Alnıaçık, “500 TL olan 50 kilogram un 650 TL’ye çıktı. 185 TL olan yaş maya ise 450 TL” oldu dedi.

“MALİYETE GELEN ZAMLAR GÖZ ÖNÜNE ALINDIĞINDA, FİYAT ARTIŞI KAÇINILMAZ OLMUŞTUR”

Komisyon Başkanı ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar’ın yazılı açıklaması şöyle:

“Artan girdi maliyetlerinin komisyonda göz önüne alındığını belirterek, maliyetleri doğrudan etkileyen un, maya, elektrik, su, doğalgaz, motorin, işçilik ve kira gibi artan girdiler nedeniyle ekmek fiyatının maliyetinin altında kaldığı ve bu nedenle ekmek fiyatında yeni düzenlemeye gidilmesi gerektiği konusunda mutabık kalındığını kaydetti. Ar, “Pişmişi net 210 gram gelen normal ekmeğin 8 TL’den, pişmişi net 315 gram gelen normal ekmeğin 12 TL’den, pişmişi net 420 gram gelen normal ekmeğin 16 TL’den satışının uygulanmasına ilişkin Ekmek Fiyatları Azami Hadlerini Gösterir Ücret Tarifesi, toplantıya katılan komisyon üyesi kurum ve kuruluş temsilcilerinin onayına sunulmuş ve tarife oy birliğiyle kabul edilmiştir. Maliyet birimlerine gelen zamlar göz önüne alındığında ekmekte fiyat artışı kaçınılmaz olmuştur.”

TARİFE 1 OCAK’TA YÜRÜRLÜĞE GİRECEK

Ankara İli Ekmek Fiyat Tarifeleri Değerlendirme Komisyonunun oy birliğiyle kabul ettiği Ankara merkez ve ilçelerinde uygulanacak Normal Ekmek Fiyatları Azami Hadlerini Gösterir Ücret Tarifesi, Türkiye Fırıncılar Federasyonu ile Ticaret Bakanlığı Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü’nün görüşünün alınmasının ardından, ANKESOB Yönetim Kurulu’nun kararı ile uygulamaya konulacak. Yeni tarife; 1 Ocak 2024’den itibaren geçerli olacak.

İçerik hoşunuza gitti mi?!
[Oy: 0 Yıldız: 0]

En az 10 karakter gerekli