DOLAR 28,9216 -0.01%
EURO 31,2527 -0.11%
ALTIN 1.885,56-0,05
BITCOIN 1250431-1,13%
İstanbul

HAFİF YAĞMUR

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

kamera sistemleri fiyatları
Güneş enerji sistemleri, solar enerji, toptan güneş enerji sistemleri, toptan güvenlik kamera
Şehit Teğmen Caner Gönyeli-2023 Arama Kurtarma Davet Tatbikatının kara safhası Girne’de yapıldı.

Şehit Teğmen Caner Gönyeli-2023 Arama Kurtarma Davet Tatbikatının kara safhası Girne’de yapıldı.

ABONE OL
Ekim 24, 2023 16:06
Şehit Teğmen Caner Gönyeli-2023 Arama Kurtarma Davet Tatbikatının kara safhası Girne’de yapıldı.
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Şehit Teğmen Caner Gönyeli-2023 Arama Kurtarma Davet Tatbikatının kara safhası, Türkiye Cumhuriyeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden (KKTC) sivil ve askeri unsurların katılımıyla bugün KKTC’nin Girne şehrindeki 101 Evler (St. Hilarion) bölgesinde yapıldı. KKTC Cumhurbaşkanı Vekili ve Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre’nin de katıldığı tatbikata, yedi ülkeden askeri personel gözlemci olarak katıldı.

Şehit Teğmen Caner Gönyeli-2023 Arama Kurtarma Davet Tatbikatı, Türkiye Cumhuriyeti ile KKTC’den sivil ve askeri unsurların katılımıyla, 23-27 Ekim tarihleri arasında KKTC’de yapılıyor. Bu sene 19’uncusu yapılan tatbikatın kara safhası bugün Girne’de 101 Evler (St. Hilarion) bölgesinde yapıldı.

Tatbikat öncesi düzenlenen basın bilgilendirme toplantısında Şehit Teğmen Caner Gönyeli’nin eşi Nükhet Gönyeli’ye Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Osman Aytaç ile Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Ahmet Kendir tarafından anı objesi takdim edildi.

KKTC Cumhurbaşkanı Vekili ve Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre’nin katıldığı tatbikata Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıkları ile Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, KKTC unsurları ile sivil kurum ve kuruluşlar katıldı.

Kara ve deniz olmak üzere iki safha ve üç senaryo olarak yapılan tatbikata, Azerbaycan, Cibuti, Filipinler, Katar, Kosova, Libya ve Pakistan’dan da askeri personel gözlemci olarak katılıyor. Tatbikatta senaryo gereği; KKTC hava sahasında İzmir-Ercan güzergahında uçuşu planlı bir yolcu uçağının tehlike sinyali vermesi sonrasındaki arama-kurtarma çalışmaları canlandırıldı.

Tatbikatın deniz safhası ise yarın Gazi Mağusa açıklarında yapılacak. Bu safhada ise içinde çok sayıda düzensiz göçmen olan bir kuru yük gemisi ile ticari bir yatın çarpışması sonucu yardım çağrısı yapan gemilerin bulunduğu bölgeye Deniz Kuvvetleri ve Sahil Güvenlik Komutanlığı unsurları sevk edilerek arama-kurtarma faaliyetleri yürütülecek.

CANER GÖNYELİ KİMDİR?

Caner Gönyeli, 1947 yılında Kıbrıs’ta doğdu. 30 Ağustos 1970 tarihinde Deniz Harp Okulu’ndan Asteğmen olarak mezun oldu ve 30 Ağustos 1971’de Teğmenliğe nasbedildi. TCG Kocatepe (D-354) muhribi ikmal subayıyken Kıbrıs Barış Harekâtı’na katıldı ve 21 Temmuz 1974’te şehit oldu. Anısı, Girne Deniz Şehitliği’nde yaşatılan Teğmen Gönyeli’nin TSK Övünç Madalyası, kanuni varisine verildi.

Haber: MELİS YILDIRIM / Kamera: MEHMET MEHMETLİOĞLU

En az 10 karakter gerekli
Kamera Sistemleri Fiyatları