DOLAR 18,6443 0.02%
EURO 19,4227 -0.04%
ALTIN 1.051,02-0,01
BITCOIN 306600-0,34%
İstanbul
10°

KAPALI

06:26

İMSAK'A KALAN SÜRE

X
kamera sistemleri fiyatları
Güneş enerji sistemleri, solar enerji, toptan güneş enerji sistemleri, toptan güvenlik kamera
Prof. Dr. Okan Tüysüz’den Dikkat Çeken Düzce Depremi Açıklaması

Prof. Dr. Okan Tüysüz’den Dikkat Çeken Düzce Depremi Açıklaması

ABONE OL
Kasım 23, 2022 17:04
Prof. Dr. Okan Tüysüz’den Dikkat Çeken Düzce Depremi Açıklaması
0

BEĞENDİM

ABONE OL
, overlays: {bottom: true} });

Düzce’nin Gölyaka ilçesinde meydana gelen depremi ANKA Haber Ajansı’na değerlendiren İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Tüysüz, “1999 depreminden sonra kentin yapıları büyük ölçüde kentsel dönüşüme tabi tutuldu. Şehirdeki binaların yüzde 80’lik kısmı kentsel dönüşüme uğradı. O nedenle daha büyük bir hasar yaratabilecek bu depremde büyük zarara uğramadık. Düzce’dekinin aksine, bu deprem İstanbul’da yaşansa çok daha farklı bir senaryoyla karşı karşıya kalırdık. İstanbul’daki binalarda da kentsel dönüşüm hızlandırılmalı” dedi.

Düzce’nin Gölyaka ilçesinde bugün sabaha karşı saat 04:08’de 5.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Yer bilimci Prof. Dr. Okan Tüysüz, çevre illerle birlikte İstanbul ve Ankara’dan da hissedilen depremi ANKA Haber Ajansı’na değerlendirdi. Depremin yüzeye oldukça yakın ve şiddetli olduğunu belirten Tüysüz, şunları söyledi:

“CAN KAYIPLARINA YOL AÇABİLİRDİ: Deprem, yüzeye oldukça yakın bir deprem. Büyüklüğü ise 5.9-6 olarak tespit edildi. Depremin bu büyüklükte ve sığ bir zeminde yaşanmış olması, çevre illerden de hissedilmesine yol açtı. Aslında bu büyüklükteki bir deprem, çok daha geniş bir hasara ve can kayıplarına da yol açabilirdi.

DÜZCE’DE BİNALARIN YÜZDE 80’İ KENTSEL DÖNÜŞÜME UĞRADI: Deprem, Düzce’de büyük bir hasar yaratmadı. 1999 depreminden sonra kentin yapıları büyük ölçüde kentsel dönüşüme tabi tutuldu. Şehirdeki binaların yüzde 80’lik kısmı kentsel dönüşüme uğradı. O nedenle daha büyük bir hasar yaratabilecek bu depremde büyük zarara uğramadık.

İSTANBUL’DA YAŞANSAYDI ÇOK FARKLI BİR SENARYOYLA KARŞI KARŞIYA KALIRDIK: Düzce’dekinin aksine, bu deprem İstanbul’da yaşansa çok daha farklı bir senaryoyla karşı karşıya kalırdık. Düzce’de kentsel dönüşüm uygulaması bu kadar yaygın olmasaydı daha büyük hasarlar ve can kayıplarını konuşuyor olacaktık. İstanbul’daki binalarda da kentsel dönüşüm hızlandırılmalı.

İSTANBUL DEPREMİNİ TETİKLEMEZ: Bölgede daha büyük bir deprem beklemiyoruz, ancak artçılar olabilir. Depremin ardından gelecek artçılarla hasar görmüş binalarda zarar artabilir. Bu deprem, beklenen İstanbul depremini tetiklemez.

DEPREM SIRASINDA SAKİN KALINMALI: Türkiye’de 485 tane 6 ve üzeri deprem üretebilecek fay ve başka bilinmeyen faylar var. Depreme hazırlıklı olmak önemli. Deprem öncesinde alınacak tedbirler kadar, deprem sırasında ne yapılacağını, nasıl hareket edileceğini bilmek de önemli. Vatandaşlarımız deprem sırasında sakin kalmalı ve tedbirli olmalı.”

Kamera Sistemleri
Kamera Sistemleri Fiyatları

En az 10 karakter gerekli
Twitter Takip
Twitter Takip