DOLAR 32,2031 0.06%
EURO 35,0254 0.04%
ALTIN 2.496,74-0,53
BITCOIN 22971816.96582%
İstanbul
19°

PARÇALI BULUTLU

13:06

ÖĞLEYE KALAN SÜRE

Lütfü Savaş: “Antakya Belediye Başkanı Olduğum Dönemde Emek Mahallesi’ni Riskli Alan İlan Edip..

Lütfü Savaş: “Antakya Belediye Başkanı Olduğum Dönemde Emek Mahallesi’ni Riskli Alan İlan Edip..

ABONE OL
Şubat 20, 2023 20:11
Lütfü Savaş: “Antakya Belediye Başkanı Olduğum Dönemde Emek Mahallesi’ni Riskli Alan İlan Edip..
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kamera Sistemleri Fiyatları
Kamera Sistemleri Fiyatları

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, “Antakya Belediye Başkanı olduğum dönemde Emek Mahallesi’nin riskli alan ilan edip, kentsel dönüşüm alanı olması için başvuru yapan bizzat benim. Yaralarımızı sarmak için gece gündüz çalışırken bu asılsız haberleri yapanları halkın vicdanına havale ediyorum” dedi.

Hatay Büyükşehir Belediyesi, Hatay Emek Mahallesi’ndeki kentsel dönüşüm iddialarıyla ilgili haberler üzerine yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, Sabah Gazetesi’nde yer alan “Lütfü Savaş’ın 2019 seçimlerindeki adaylık sürecinde deprem sonrası binaların yıkıldığı Emek Mahallesi’nde kentsel dönüşüm karşıtı miting düzenlediği ortaya çıktı” şeklindeki haberin gerçeklikten uzak ve tamamen asılsız olduğu belirtildi.

Açıklamada; Lütfü Savaş’ın Antakya Belediye Başkanı olduğu dönemde Emek Mahallesi’nin riskli alan ilan edip, bölgenin kentsel dönüşüm alanı olması için başvuruyu yaptığı, yerel seçimin ardından bölgenin yetkisinin Antakya Belediyesi’ne devredildiği kaydedildi. Belediye tarafından yapılan açıklama şöyle:

“Alana uygulanan ve plana işlenmesi için Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne gönderilen plan; kentsel dönüşüm projesinden çıkarılmış, zemin açısından ve nüfus/alan bakımından yeni bir çöküntü mahallesi haline getirildiği, 3,5 emsalli binalarla doldurulduğu sosyal donatıların neredeyse bulunmadığı görülmüştür. Bu sebeplerle insan ölçeğinde, sosyal donatı alanlarının (okul, sağlık ocağı, büyük tek parça yeşil alanların, otoparkların vb.) arttırılması ve inşaat emsallerinin düşürülmesi noktasında gerekli tüm uyarılar Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmıştır. Tüm uyarılara rağmen Antakya Belediyesi alanı TOKİ’ye Arsuz’da bulunan tekelin parselleri karşılığı devretmiştir.”

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, iddialara ilişkin “Antakya Belediye Başkanı olduğum dönemde Emek Mahallesi’ni riskli alan ilan edip, kentsel dönüşüm alanı olması için başvuru yapan bizzat benim. Yaralarımızı sarmak için gece gündüz çalışırken bu asılsız haberleri yapanları halkın vicdanına havale ediyorum” dedi.

İçerik hoşunuza gitti mi?!
[Oy: 0 Yıldız: 0]

En az 10 karakter gerekli