DOLAR 27,1488 0.03%
EURO 28,9524 0.05%
ALTIN 1.676,750,15
BITCOIN 722692-1,19%
İstanbul
24°

KAPALI

05:17

İMSAK'A KALAN SÜRE

kamera sistemleri fiyatları
Güneş enerji sistemleri, solar enerji, toptan güneş enerji sistemleri, toptan güvenlik kamera
Kudüs’ün tarihi ve önemi , Kudüs neden önemli, Kudüs Nerede ?

Kudüs’ün tarihi ve önemi , Kudüs neden önemli, Kudüs Nerede ?

ABONE OL
Mayıs 11, 2021 19:04
Kudüs’ün tarihi ve önemi , Kudüs neden önemli, Kudüs Nerede ?
0

BEĞENDİM

ABONE OL
kamera sistemleri fiyatları
Haberi Oylayın

Kudüs nerede? gibi aramalar sosyal medyada gündemin öne çıkanları arasında yer almaya başladı. İsrail polisi, işgal altındaki Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinde bulunan Mescid-i Aksa’da cemaate saldırdı. Peki Kudüs (Mescid’i Aksa) nerede? İşte Kudüs’ün önemi ve tarihi…

Trump’ın Orta Doğu planının, Müslüman dünyada ilk dakikadan itibaren tepki çeken en vurucu kısmı, Kudüs’ün tamamen İsrail’e bırakılması oldu. Tarih boyunca, birçok kutsal yapıya ev sahipliği yapmasından dolayı çok sayıda savaşa sahne olan Kudüs, Müslümanlar için de çok önemli bir şehir. İşte Kudüs ile ilgili kararın bu kadar tepki çekmesinin tarihi sebepleri…

Kudüs Trump’ın ‘Yeni Ortadoğu Planı’ ile ilgili gelişmeler sürerken birçok kişi üç büyük din için önem taşıyan Kudüs hakkında detayları merak ediyor. Kudüs’te yer alan Mescidi Aksa ve Kubbetüs Sahra bu noktada önem taşıyor. Kudüs’ün böyle ehemmiyetli bir yer olmasının seneni ne? İşte merak edilenler…

KUDÜS’Ü BU KADAR DEĞERLİ KILAN TARİHİ…

Arapça El Kuds, İbranice Yeruşalayim olarak adlandırılan Kudüs, dünyanın en eski kentlerinden birisi.
Tarih boyunca, birçok kutsal yapıya ev sahipliği yapmasından dolayı çok sayıda savaşa sahne oldu ve defalarca yıkıldı, yeniden inşa edildi.
Osmanlı İmparatorluğu, 1517’de işgal ettiği Kudüs’ü 1917 tarihine kadar kontrolü altında tuttu.
Kudüs, üç semavi din olan İslam, Yahudilik ve Hristiyanlık için çok kutsal yerleri içinde barındırıyor. Kutsal yerlerin önemli bir kısmı Doğu Kudüs’te yer alıyor.
Kudüs’ün içinde binlerce yıllık tarihi barındıran dar sokaklarla dolu Eski Kenti, dört ana bölümden oluşuyor. Bunlar Müslüman, Yahudi, Hristiyan ve Ermeni mahalleleri olarak sıralanıyor.

MESCİD-İ AKSA’NIN ÖNEMİ NEDİR?

Mescid-i Aksa kelimesi “en uzak” anlamındadır. Mescid-i Aksa da Mekke’ye olan uzaklığından dolayı böyle adlandırılmıştır. Yani, “en uzak mescid” demektir. Harem-i Şerif yapılarının içerisinde Hz. Süleyman mabedinden kalan batı duvarına bitişik olan dörtgen şeklindeki bu cami, M.S. 638 yılında Hz. Ömer (r.a) döneminde Kudüs fethedildikten sonra inşa edilmiştir. Mescid-i Aksa daha sonra Emevi halifelerinden Abdülmelik bin Mervan zamanında genişletilmiştir.

KUDÜS’TE BİR OSMANLI ESERİ: KUBBET-ÜS SAHRA

Mescid’i Aksa ile Kubbet-üs Sahra karşılıklı olarak aynı avlu içinde yer alırlar. Kubbet-üs Sahra çok görkemli bir kubbeye sahip olduğundan genellikle Mescidi Aksa sanılır. Üstü altın kaplı olan Kubbet-üs Sahra Kudüs’ün her yerinden görülür. Bir dönem Kubbet-üs Sahra’yı ele geçiren Haçlılar, burayı kiliseye çevirmişlerdir. Daha sonra Selahaddin Eyyubi, Kudüs’ü fethettikten sonra burayı kilise olmaktan çıkararak, cami olarak ziyarete açmıştır. Bugünkü görünümüne ise Osmanlı padişahları tarafından birçok kez yapılan tamirat ve eklemelerle kavuşturulmuştur. Yüzündeki Çiniler tamamen Osmanlı ürünüdür.

KUDÜS NEREDEDİR?

Kudüs konumu itibariyle İsrail ve Filistin’in orta noktasında yer almaktadır. Bu nedenle her iki ülke için de büyük öneme sahip olmaktadır. Kudüs’ün diğer ismi, İsrailliler tarafından Jarusalem olarak bilinmektedir.

kamera sistemleri fiyatları

Kamera Sistemleri Fiyatları
Kamera Sistemleri Fiyatları

En az 10 karakter gerekli
Kamera Sistemleri Fiyatları