DOLAR 32,2353 0.13%
EURO 34,8576 -0.02%
ALTIN 2.415,500,25
BITCOIN 2179880-2.50591%
İstanbul
18°

KAPALI

13:06

ÖĞLEYE KALAN SÜRE

Kredi kartı borçları patlayan vatandaşlardan iktidara: “Ekonomiyi düzeltmek için sen saraydan başla.

Kredi kartı borçları patlayan vatandaşlardan iktidara: “Ekonomiyi düzeltmek için sen saraydan başla.

Artan hayat pahalılığı karşısında gelir-geçim dengesi bozulurken, özellikle ay sonunu borçla getirebilen dar ve sabit gelirli kesimin giderek daha fazla kredi kartına yüklenmesi borçları patlattı.

ABONE OL
Nisan 19, 2024 12:28
Kredi kartı borçları patlayan vatandaşlardan iktidara: “Ekonomiyi düzeltmek için sen saraydan başla.
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kamera Sistemleri Fiyatları
Kamera Sistemleri Fiyatları

Artan hayat pahalılığı karşısında gelir-geçim dengesi bozulurken, özellikle ay sonunu borçla getirebilen dar ve sabit gelirli kesimin giderek daha fazla kredi kartına yüklenmesi borçları patlattı. Kredi kartı borçlarını ödeyemeyen vatandaşlar ANKA mikrofonuna konuştu. Vatandaşlar, “Neymiş ekonomiyi düzeltmeye çalışıyormuş. Ekonomiyi düzeltmek için sen önce saraydan başla. Tepeden başla, saraydan başla, milletvekillerinin maaşlarından başla. Uçak inmeyen havalimanlarından başla, geçilmeyen köprülerden başla” dedi.

Ekonomik kriz, artan hayat pahalılığı, günden güne azalan alım gücü nedeniyle çıkmaza giren yurttaş bireysel krediler ile kredi kartlarına yüklendi. Bireysel kredi veya kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe alınan kişilerin sayısı bu yılın ocak-şubat döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 55 artarak 334 bin kişi oldu. ANKA Haber Ajansı İstanbul Beşiktaş’ta vatandaşa mikrofon uzattı. İşte aldığı yanıtlar:

“EKONOMİYİ DÜZELTMEK İÇİN SEN ÖNCE SARAYDAN BAŞLA. TEPEDEN BAŞLA, SARAYDAN BAŞLA, MİLLETVEKİLLERİNİN MAAŞLARINDAN BAŞLA”

– Kredi kartı kullanıyorum ama tamamını ödeyemiyorum. Bir de vatandaşı soymak için yüzde 4-5 faiz çıkardılar. Üzerine bir de faiz çıkıyor. Asgari ücret ödemem neyse onu ödeyebiliyorum. Ama hepsini ödeyemiyorum. Bu emekli maaşlarıyla geçinen insan bunları ödeyemez. Bunlar bankaları zengin ediyor. Vatandaş hep kredi kartıyla alışveriş yapıyor. Sen neden bunu kesiyorsun ya bunu önlemeye çalışıyorsun. Neymiş ekonomiyi düzeltmeye çalışıyormuş. Ekonomiyi düzeltmek için sen önce saraydan başla. Tepeden başla, saraydan başla, milletvekillerinin maaşlarından başla. Uçak inmeyen havalimanlarından başla, geçmeyen köprülerden başla. Sen kredi kartından ne istiyorsun? Vatandaş zaten zor geçiniyor kredi kartıyla. Bir yükleniyorsun. Ha diyorsun ki sen geber. Sen geber diyorsun.

“ASKERE GİDECEĞİM İÇİN İŞSİZİM KREDİ KARTI BORÇLARIMI ŞU AN HİÇBİR ŞEKİLDE ÖDEYEMİYORUM”

– Kredi kartı borçlarımı şu an hiçbir şekilde ödeyemiyorum. Çünkü askerliğim geldi askere gideceğim. Günümüzün Türkiye’sinde bir yere iş başvurusunda bulunduğumda askere gideceğim için bana geri dönüş yapmıyorlar. İş bulamıyorum. Sokak müzisyenliği yapıyoruz. Burada kendimize destek topladığımızda kime sorsam ya cebinde bozuk parası yok ya da kredi kartı kullanıyorum oluyor. Ben kredi kartı kullanımını iyi bulmuyorum.

“ÖDEYEMİYORUM HAYAT KREDİ KARTIYLA DOLU”

– Kredi kartı kullanıyorum. Ödeyemiyorum. Maliye bakanı sağ olsun oradan oraya, oradan buraya, buradan oraya öyle aktarıyoruz. Yapacak başka bir şey yok. Hayat kredi kartıyla dolu.

10 BİN LİRAYLA MI ÖDEYELİM? BUNU YİYORUZ İŞTE

– Şöyle böyle ödüyoruz. 10 lirayla mı ödeyelim? Ödeniyor mu ödenmiyor. Bunu yiyoruz işte (Açma gösteriyor). Emeklinin hali bu. Paranız olsa simit yer miyiz? 10 bin liraya simiti bulduğumuza şükredelim.

“EMEKLİLERE ÖL DİYORLAR”

– Ödüyoruz işte. Hayat çok zor, geçim çok zor. 10 lira veriyorlar ne yaparsan yap diyorlar emeklilere. Öl diyorlar. Zaten o aşılardan bizi öldürdüler. Zaten öldürdüler herkese pıhtı atıyor. Herkes pıhtılı geziyor. Bizi o aşılarla çok güzel postaladılar öteki tarafa. Eh biz de bugün, yarın. Yani işte. Vallahi bilmiyorum, bu insanlar ne yapıyor? Nasıl bir kafaları var? Anlamadım. Ben bu yaştayım anlamıyorum onları. Anlamak da istemiyorum. Facia, gençlerimiz mahvoluyor. Geliyor şurada bir kahve içemiyorum. Yazıklar olsun. Nereye geldik biz? Ben gençleri üzülüyorum. Bizi boşver artık. Kuru ekmek yesek de önemli değil. Artık önemli değil. Ne yapalım? Vitamin, vitamin boş ver biz artık hak getire vitamin mi kalmış? Çocuklarımız vitaminsiz.

 “VARSA HARCIYORUM YOKSA HARCAMIYORUM”

– Peşin çalışıyorum. Varsa harcıyorum. Yoksa harcamıyorum. Ev sahibiyim emekli maaşım var. İşte onlardan. Kredi kartına krediden para çeksen yüzde 5 faiz alıyor. Neden kendimi zora sokayım ki? Bundan sonra varsa harcayacağım yoksa harcamayacağım.

 “HERKES ZOR DURUMDA”

– Evet kullanıyorum. Krediler o kadar yüksek ki kardeşim. Yani herkes zor durumda.

“ÇOK AŞARSANIZ ÖDEYEMEYECEK DURUMA GİREBİLİYORSUNUZ”

– Mantıklı kullandıktan sonra ödeniyor. Yani gelirinize göre kullanmanız lazım. Yani çok aşarsanız ödeyemeyecek duruma girebiliyorsunuz. Ben daha önce yaşadım bunu. Borçları ödeyemediğim bir dönem oldu ama artık akıllandım diyebilirim. Şimdi ne kadar ihtiyacım varsa o kadar ödüyorum.

“BİR ŞEKİLDE KENDİMİZİ TOPLAMAYA ÇALIŞIYORUZ AMA TOPLAYAMIYORUZ”

– Maalesef evet. Kesinlik ödeyemiyorum. Abla yuvarlanıyoruz Türkiye. Yani ne diyebilirim ki? Yetmiyor. Bir şekilde kendimizi toplamaya çalışıyoruz ama toplayamıyoruz. Çalışmak istiyorsun iş bulamıyorsun. İşe gidiyorsun tanıdığın olması lazım. Dayın olması lazım daha doğrusu. Siyasi bağ istiyorlar. Sonra tecrübe ediyor. Ama tecrübe kazanabileceğin bir alan açmıyorlar. Mesleğim aşçılık. Ama bulamıyorum, iş yine bulamıyorum.

“AYNI ŞARTLAR İÇERİSİNDE DEVAM ETMEYE ÇALIŞIYORUZ AMA CİDDİ BİR HAYAT PAHALILIĞI VAR”

– Şimdilik ödeyebiliyorum. Yani ucu ucunu eskiye göre daha zor olmakla birlikte ödeyebiliyoruz tabii ki. Yani hayat pahalılığı herkesi de etkiledi. Yağmur yağınca herkes ıslandı. Aynı şartlar içerisinde devam etmeye çalışıyoruz ama ciddi bir hayat pahalılığı var.

“ALLAH’A ŞÜKÜR EDELİM DE AÇ KALMAMAYA BAKALIM”

– Kızımın kredi kartını kullanıyorum. Hayır idareli olursam ödüyorsun. İdare etmezsen ödeyemezsin ki. Kim ödemiş ki yavrum ben ödeyebileceğim. Değil mi? Bu devirde. Allah’a şükür edelim de aç kalmamaya bakalım. Yoksa idare etmezsen.

“KREDİ KARTIMI ÇOK ZOR ÖDÜYORUM”

– Ben emekliyim. Yıllarca çalıştım vergilerimi ödedim. Sigortalı personel çalıştırdım. Çok şükür. Yüzümüzün akıyla bu günlere geldik ama şu anda emekliyim. Emekli maaşları biliniyor. Çok zor idare ediyorum. Keşke daha iyi olabilseydi. Çalıştığım günlerdeki rahatlığım olabilseydi ama şu anda yaşım var. Her işte çalışma imkanım yok. Sağlığım elverişli değil. Ve kredi kartımı çok zor ödüyorum.

HABER: EDDA SÖNMEZ – KAMERA: MEHMET ÇALPAR 

İçerik hoşunuza gitti mi?!
[Oy: 0 Yıldız: 0]

En az 10 karakter gerekli