DOLAR 31,3677 0.42%
EURO 34,0595 0.51%
ALTIN 2.101,432,38
BITCOIN 1940203-0,46%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

06:07

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kıbrıs Harekatı’nı Başlatan Turan Güneş’in Oğlu Hurşit Güneş, Elazığ’da “Ayşe Tatile Çıksın” Şifresini Anlattı

Kıbrıs Harekatı’nı Başlatan Turan Güneş’in Oğlu Hurşit Güneş, Elazığ’da “Ayşe Tatile Çıksın” Şifresini Anlattı

ABONE OL
Ağustos 29, 2022 17:23
Kıbrıs Harekatı’nı Başlatan Turan Güneş’in Oğlu Hurşit Güneş, Elazığ’da “Ayşe Tatile Çıksın” Şifresini Anlattı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kamera Sistemleri Fiyatları
Kamera Sistemleri Fiyatları

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol ve eski CHP Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş, Kıbrıs Barış Harekatı’nın 48. yıl dönümünde, Elazığ’daki Kıbrıs gazileriyle bir araya geldi. Kıbrıs Barış Harekatı’nı başlatan dönemin Dışişleri Bakanı Turan Güneş’in oğlu olan Prof. Dr. Hurşit Güneş, gazilere “Ayşe tatile çıksın” şifresinin hikayesini anlattı. Güneş, “2. Cenevre Konferansı’na gidilirken rahmetli babam ve Bülent Ecevit, Kıbrıs Barış Harekatı’nda eğer bir tıkanma olursa yeni bir çıkartma olsun diye bir şifre olması gerektiğini konuşmuşlar. Babam da -o sırada Ayşe lise sonda, sürekli tatile gitmek istiyor, babam da izin vermiyor, ondan dolayı dönemin başbakanı Bülent Ecevit’e- ‘Ayşe tatile çıksın’ olsun diyor. ‘Ayşe tatile çıksın’ın hikayesi budur” dedi.

Gürsel Erol ve Hurşit Güneş, Kıbrıs Barış Harekatı’nın 48. yıl dönümü dolayısıyla Türkiye Muharip Gaziler Derneği Elazığ Şubesi’ni ziyaret etti. Kıbrıs Barış Harekatı’nı “Ayşe tatile çıksın” şifresiyle başlatan dönemin Dışişleri Bakanı Turan Güneş’in oğlu olan Hurşit Güneş, Elazığlı Kıbrıs gazilerine bu şifrenin hikayesini anlattı. Güneş, şunları söyledi:

“O dönemin başbakanı Bülent Ecevit, Kıbrıs çıkarmasının talimatını verdi. Çıkarma iki aşamalı oldu. İlk aşama da Rumların beklemediği biçimde kuzeyden, Beşparmak dağlarından oldu. Oysaki bizi bekledikleri yer, çıkarmanın kolay olacağı yer, Mağusa Limanı’ndaydı, biz onları şaşırttık. Zorlu bir çıkartma oldu. Helikopterlerle çıkıldı, paraşütlerle atlandı. Onların filmlerini gençlerimiz televizyonlardan göreceklerdir, Beşparmak Dağlarına komandoların inişini. Birinci çıkarmadan sonra dönemin başbakanı Bülent Ecevit, Yunanistan ve İngiltere ile bir uzlaşma aradı. Birleşmiş Milletler’le de girişimlerde bulundu ve Kıbrıs’taki Türklerin haklarını korumak için girişimlerde bulundular ama yine netice alamadılar. O aşamada 1. Cenevre Konferansı oluşmuştu. 1. Cenevre Konferansı’nda bazı şeyler elde edilmişti ama yeterli değildi. 2. Cenevre Konferansı’na gidilirken rahmetli babam, eski Dışişleri Bakanı Turan Güneş ve Bülent Ecevit, Kıbrıs Barış Harekatı’nda eğer bir tıkanma olursa yeni bir çıkartma olsun diye bir şifre olması gerektiğini konuşmuşlar. Babam da -o sırada Ayşe lise sonda, sürekli tatile gitmek istiyor, babam da izin vermiyor, ondan dolayı dönemin başbakanı Bülent Ecevit’e- ‘Ayşe tatile çıksın’ olsun diyor. “Eğer ‘Ayşe tatile çıksın’ dersem Türk askeri Kıbrıs’a çıkarmayı yapabilir” demiş ve ikinci Kıbrıs çıkarmasıyla üçte biri bütünleştirildi. Türk’ün Kıbrıs’ta özgürce yaşayacağı bir alanın olduğu, daha sonra federasyon olabilmesi için yapılan ikili müdahaledir. 30 Ağustos’un arifesinde, Atatürk’ün kurduğu partinin milliyetçilik ve milli değerlere çok önem verdiği bir parti olduğunu belirtelim. ‘Ayşe tatile çıksın’ın hikayesi budur.”

En az 10 karakter gerekli
Kamera Sistemleri Fiyatları