DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 21602650.13022%
İstanbul
19°

PARÇALI BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

İstanbul’da 1 Mayıs İşçi Bayramı dolayısıyla Taksim Meydanı’na gitmek üzere Saraçhane’de toplananlara polis sert müdahale etti.

İstanbul’da 1 Mayıs İşçi Bayramı dolayısıyla Taksim Meydanı’na gitmek üzere Saraçhane’de toplananlara polis sert müdahale etti.

İstanbul’da 1 Mayıs İşçi Bayramı dolayısıyla Taksim Meydanı’na gitmek üzere Saraçhane’de toplananlara polis sert müdahale etti. Bozdoğan Kemerleri önünde TOMA'larla bekleyen çevik kuvvet ekipleri, barikatı zorlayanlara karşı biber gazı ve plastik mermi kullandı. Müdahale öncesinde DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu, polis amirine kitlenin coşkusunu dile getirerek, barikatların açılmasını iletti. İzin verilmemesi üzerine tertip komitesi, programı sonlandırıp alandan çekilme kararı aldı.

ABONE OL
Mayıs 1, 2024 16:24
İstanbul’da 1 Mayıs İşçi Bayramı dolayısıyla Taksim Meydanı’na gitmek üzere Saraçhane’de toplananlara polis sert müdahale etti.
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kamera Sistemleri Fiyatları
Kamera Sistemleri Fiyatları

İstanbul’da 1 Mayıs İşçi Bayramı dolayısıyla Taksim Meydanı’na gitmek üzere Saraçhane’de toplananlara polis sert müdahale etti. Bozdoğan Kemerleri önünde TOMA’larla bekleyen çevik kuvvet ekipleri, barikatı zorlayanlara karşı biber gazı ve plastik mermi kullandı. Müdahale öncesinde DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu, polis amirine kitlenin coşkusunu dile getirerek, barikatların açılmasını iletti. İzin verilmemesi üzerine tertip komitesi, programı sonlandırıp alandan çekilme kararı aldı.

Anayasa Mahkemesi’nin ”hak ihlali” kararına karşın 1 Mayıs İşçi Bayramı’nda Taksim Meydanı, İstanbul Valiliği tarafından bu yıl da yasaklandı.  Emekçiler, DİSK, KESK, TMMOB, Türk Tabipleri Birliği (TTB) ile Türk Dişhekimleri Birliği’nin (TDB) çağrısıyla Taksim’e gitmek üzere Saraçhane’de toplandı. CHP Genel Başkanı Özgür Özel, DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş, Emek Partisi Genel Başkanı Seyit Aslan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik ve çok sayıda siyasi parti temsilcisi de Saraçhane’deki buluşmaya katıldı.

Günün ilk saatlerinden itibaren kentteki toplu ulaşımda büyük kısıtlamalar başladı. Tarihi Bozdoğan Kemerleri önünde TOMA’larla çok sayıda çevik kuvvet ekibinin beklemesi de tepki yarattı. İBB binası önünde gazetecilere açıklama yapan Özgür Özel, daha sonra aracıyla alandan ayrıldı. DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu da Taksim’e gitmek üzere bir polis amirinden barikatların kaldırılmasını istedi. Gerekçelerini anlatan polis ise Saraçhane’den geçişe izin verilmeyeceğini bildirdi. Daha sonra tertip komitesi toplandı. DİSK İstanbul Bölge Temsilcisi Asalettin Arslanoğlu, otobüs üzerinden yaptığı konuşmada, etkinliği sonlandırdıklarını açıkladı. Alanda toplananlardan bazıları karara tepki gösterdi.

Bu sırada diğer bazı siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum örgütleri, engeli aşmak üzere barikatı zorladı. Kalkanlarla müdahale eden çevik kuvvet ekipleri, biber gazı ve plastik mermi kullandı. Çok sayıda emekci gazdan etkilendi, yaralanlar oldu, bazı kişiler baygınlık geçirdi.

Bununla da yetinmeyen polis aşama aşama barikatı genişleterek Saraçhane’de toplananları Aksaray’a kadar uzaklaştırdı.

Haber: ÇAĞATAN AKYOL – Kamera: UMUT EMRE GÖKBULUT

İçerik hoşunuza gitti mi?!
[Oy: 0 Yıldız: 0]

    En az 10 karakter gerekli