DOLAR 31,3677 0.42%
EURO 34,0595 0.51%
ALTIN 2.101,432,38
BITCOIN 1939531-0,41%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

06:07

İMSAK'A KALAN SÜRE

İş Bankası Grubu: Deprem Bölgesine 10 milyar TL’lik Kaynak Ayrıldı

İş Bankası Grubu: Deprem Bölgesine 10 milyar TL’lik Kaynak Ayrıldı

ABONE OL
Şubat 15, 2023 19:20
İş Bankası Grubu: Deprem Bölgesine 10 milyar TL’lik Kaynak Ayrıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kamera Sistemleri Fiyatları
Kamera Sistemleri Fiyatları

İş Bankası Grubu, depremden etkilenen bölgede yaraları sarmak, üretim ve istihdam seferberliğini başlatmak için ilk aşamada 10 milyar TL’lik kaynak ayırdığını duyurdu. Buna göre, deprem bölgesindeki gerçek kişiler ile KOBİ’ler ve daha küçük ticari işletmelerin İş Bankası’ndan kullandığı tüm bireysel ve ticari kredilerin ödemeleri 6 ay süreyle faizsiz olarak ertelenecek. Banka, depremde hayatını kaybeden müşterilerinin de tüm bireysel kredi, ek hesap ve kredi kartı borçlarını ana para dâhil olmak üzere silecek.

Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler Kahramanmaraş, Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa’da binlerce insanın yaşamını yitirmesine ve büyük bir yıkıma neden oldu. Bölgedeki arama kurtarma çalışmaları sürerken, ülke genelindeki tüm kurum ve kuruluşlar ile meslek örgütleri ve sivil toplum kuruluşları afetzedeler yardım ulaştırmak için çalışıyor.

AFAD’A TOPLAM 1 MİLYAR TL BAĞIŞ YAPILACAKBu kapsamda İş Bankası Grubu’ndan da bugün yazılı bir açıklama yapılarak, deprem bölgesindeki yurttaşların ihtiyaçların karşılanabilmesine katkı sağlamak ve bölgeye kalıcı destek vermek için “Biz Beraberiz, Yalnız Değilsiniz” başlıklı afet yardım paketi hakkında bilgi verildi. Buna göre, alınan yardım kararları şöyle:

– Afetzedelere verilecek desteğe katkı sunmak için bölgedeki yardımları organize eden AFAD’a toplam 1 milyar TL bağış yapılacak.

– Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya, Osmaniye illeri ile İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde gerçek kişiler ile küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ) ve bu ölçekten küçük olan ticari işletmeler (çiftçi ve esnaf dâhil olmak üzere) ile afet bölgesindeki diğer 5 ildeki gerçek kişiler, KOBİ’ler ve bu ölçekten küçük olan ticari işletmelerin kullandığı tüm bireysel ve ticari kredilerin ödemeleri (ek hesap, kredi kartı borçları ve gayrinakdi kredi komisyonları da dahil olmak üzere), talebe bağlı olmaksızın 31 Ağustos 2023’e kadar 6 ay süreyle faizsiz olarak ertelenecek.

– Belirtilen bölgelerde sunulan genel bankacılık hizmetlerinden 31 Ağustos 2023’e kadar herhangi bir ücret ve masraf alınmayacak.

– Bireysel ve ticari kredi, ek hesap ve kredi kartı borçları ile gayrinakdi kredi komisyonları, talebe bağlı olmaksızın 1 ay süreyle faizsiz olarak ötelenecek.

– KOBİ ölçeğinden büyük firmalara ise olay ve başvuru bazında münferiden değerlendirilmek suretiyle en uygun çözümü üretilecek.

DEPREMDE HAYATINI KAYBEDENLERİNLERİN BORÇLAR SİLİNECEK

– Depremlerde hayatını kaybeden müşterilerin tüm bireysel kredi, ek hesap ve kredi kartı borçları anapara dâhil olmak üzere silinecek.

6 AY ÖDEMESİZ 36 AYA KADAR VADELİ BÖLGEYE ÖZEL KREDİ KULLANDIRILACAK

Bölgede depremden olumsuz etkilenmiş gerçek kişiler ile KOBİ’ler ve bu ölçekten küçük olan ticari işletmeler için hazırlanan 10 milyar TL büyüklüğündeki kredi destek paketleri kapsamında, depremin etkili olduğu illerde 6 ay ödemesiz, 36 aya kadar vadeli bölgeye özel, avantajlı faiz oranıyla kredi kullandırılacak.

DEPREMZEDE ÇOCUKLARA DARÜŞŞAFAKA’DA EĞİTİM İMKÂNI SAĞLANACAK

Depremzede çocukların eğitimine de katkı sunulacak. Bu kapsamda, 2023-2024 ve 2024-2025 yılı eğitim dönemleri için, depremlerde annesini ve/veya babasını kaybetmiş çocuklarımızdan Darüşşafaka’da okumaya hak kazanacak olanların tüm eğitim hayatı boyunca oluşacak eğitim masrafları İş Bankası tarafından karşılanacak.

AFAD, TÜRK KIZILAY, AKUT VE AHBAP’A YAPILAN BAĞIŞLAR 6 AY FAİZSİZ TAKSİTLENDİRİLECEK

AFAD, Türk Kızılayı, AKUT ve Ahbap Derneği’ne İş Bankası’nın tüm kredi kartlarıyla yapılacak bağışlar faizsiz olarak 6 ay taksitlendirilecek. Kredi kartı sahipleri, taksitlendirmeyi İşCep, Maximum Mobil, Maximum İşyerim ve İnternet Şube üzerinden gerçekleştirebilecek.

BÖLGEYE BARINMA, ISINMA, LOJİSTİK VE GIDA YARDIMI ULAŞTIRILIYOR

Depremlerin hemen ardından bölgeye yüzlerce araçla barınma, ısınma, gıda, enerji ve bunun gibi öncelikli ihtiyaç duyulan malzemeleri gönderilmeye başlandı. Yardımlar sürdürülüyor. Banka ayrıca, deprem bölgesindeki çalışan ve yakınları için, yaşama hazır şekilde 300 konteyner temin ediyor.

ŞİŞECAM, DEPREMZEDELER İÇİN GENİŞ KAPASİTELİ KONTEYNER YAŞAM ALANI KURACAK

Bankanın iştiraki Şişecam tarafından, depremzedelerin yaşadığı en büyük sıkıntılardan biri olan barınma ihtiyacının giderilmesi, hayatlarını idame ettirebilmelerine katkı sağlamak amacıyla geniş kapasiteli bir konteyner yaşam alanı kuracak.

“ZOR GÜNLERİ ANCAK EL ELE VEREREK ATLATABİLİRİZ”

Gruptan yapılan açıklamada, Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran’ın da değerlendirmelerine yer verildi. Aran, şunları kaydetti:

“Ülke olarak, büyük kayıp yaşadığımız deprem felaketleri nedeniyle yüreğimizi yakan, çok derin bir keder içerisindeyiz. Bölgedeki yaraların sarılmasının ne yazık ki uzun zaman alacağı anlaşılıyor. İlk günden bu yana milletçe ortaya koyduğumuz dayanışmayla, ayakta kalma mücadelesiyle eminim bu zor günleri de hep birlikte, el ele vererek atlatacağız. Biz de geçmişte olduğu gibi bugün de ülkemiz için gövdemizi taşın altına koyarak gereğini yapmaya devam edeceğiz. Yitirdiğimiz tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine, sevenlerine başsağlığı ve sabır, yaralılara acil şifalar diliyor; yaşadığımız bu karanlık günlerin en kısa sürede geride kalmasını umut ediyorum.”

En az 10 karakter gerekli
Kamera Sistemleri Fiyatları