DOLAR 32,5068 0.29%
EURO 34,6566 0.46%
ALTIN 2.479,34-0,14
BITCOIN 2052284-4.4288%
İstanbul
22°

AÇIK

16:52

İKİNDİYE KALAN SÜRE

İBB, “Suriyeli Yardım Kartlarını” İptal mi Etti?

İBB, “Suriyeli Yardım Kartlarını” İptal mi Etti?

Son dönemlerde sosyal medya hesaplarından en çok paylaşılan içeriklerinden bir tanesi ABB VE İBB Büyükşehir Belediyeleri Suriyeli yardım kartlarını iptal etti .

ABONE OL
Temmuz 5, 2022 19:57
İBB, “Suriyeli Yardım Kartlarını” İptal mi Etti?
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kamera Sistemleri Fiyatları
Kamera Sistemleri Fiyatları
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin (ABB) Suriyelilere veya herhangi bir göçmen gruba yönelik ayrı bir sosyal yardım kartı bulunmuyor. İBB, Sosyal ve Ekonomik Destek Programı (SEDEP) ile ihtiyaç sahiplerine çeşitli yardımlarda bulunuyor. İBB’nin resmi sitesinde yazanlara göre yararlana bilinen sosyal destekler şöyle:
Sosyal Destek Kartı (İstanbul kart)
Eşya Desteği
Tersine Göç Desteği
İstanbul Halk Süt Desteği
İstanbul Halk Ekmek Desteği
Askıda Fatura
Aile Destek Paketi
Anne Bebek Destek Paketi
Eğitim Destek Paketi
Tablet Desteği
Yeni Doğan Desteği Paketi

İBB’nin Sosyal Destek Kartı Kimlere Veriliyor?

Yalnızca muhtaç, dar gelirli ve yoksul yurttaşlara verilen İBB’nin sosyal yardım kartı İstanbulkart, belirli limitlere sahip olan ve limitleri belirli aralıklarla yüklenen yardım kartlarını ifade ediyor. İBB’nin anlaşmalı olduğu mağazalarda geçerli olan, bankamatik ve kredi kartı şeklinde kullanılabilen kartlara İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenli olarak, aylık sosyal yardım parası yatırılıyor.
Sosyal yardım kartı başvurularında kişisel bilgilerle birlikte meslek, aylık kazanç ve gidere dair sorular sorularak İstanbul şehir sınırlarında yaşayan ihtiyaç sahipleri tespit ediliyor. İstanbulkart başvurularında ihtiyaç sahipliği esas alınırken, Suriyelilere veya herhangi bir gruba ayrıcalık tanınmıyor. İBB’nin İstanbulkart dışında herhangi bir “ayrıcalıklı” kartı da bulunmuyor.

ABB’nin de Göçmenler İçin Ayrı Bir Uygulaması Bulunmuyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara il sınırları içinde yaşayan ekonomik sıkıntı içerisindeki yurttaşların gıda ve temizlik malzemesi, yakacak, ekmek, giyim, eğitim gibi temel ihtiyaçlarını karşılıyor. Belediyeye müracaatlar, yoksulluk belgesi ile adrese dayalı aile beyanı, nüfus cüzdanı fotokopileri ve başvuru formuyla yapılıyor.
İstanbul’da olduğu gibi Ankara’da da ihtiyaç sahiplerine verilen tek bir kart mevcut. Başkent Kart olarak adlandırılan bu karta muhtaç ve dar gelirli kişiler başvurabiliyor. İhtiyaç sahiplerinin başvurularının kabulü halinde karta düzenli olarak, belirli miktarda yarım parası Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yatırılıyor.
İddia, daha öncesinde Teyit tarafından da incelenmiş.

İddia YANLIŞ

Bir Twitter hesabı tarafından 4 Mayıs 2022 tarihinde yapılan paylaşımda İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Suriyelilere dağıttığı yardım kartlarını iptal ettiği iddia edilmişti. İBB’nin Suriyelilere dağıttığı özel herhangi bir kart bulunmuyor. Dolayısıyla iptali de söz konusu değil.
KAYNAK: İBB : KAYNAK : DOGRULUKPAYI
İçerik hoşunuza gitti mi?!
[Oy: 0 Yıldız: 0]

En az 10 karakter gerekli