DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 21632611.4013%
İstanbul
18°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

HBB Başkanı Lütfü Savaş: 7 bin 643 konutun temelini atacağız

HBB Başkanı Lütfü Savaş: 7 bin 643 konutun temelini atacağız

Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Lütfü Savaş, proje tanıtım toplantısında; "Bilgimiz, tecrübemiz ve Hatay’ın sorunlarına hakimiyetimiz ile şehrimizi yeniden ayağa kaldıracak, Hatay’daki umutları yeniden yeşerteceğiz.

ABONE OL
Mart 14, 2024 12:37
HBB Başkanı Lütfü Savaş: 7 bin 643 konutun temelini atacağız
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kamera Sistemleri Fiyatları
Kamera Sistemleri Fiyatları

Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Lütfü Savaş, proje tanıtım toplantısında; “Bilgimiz, tecrübemiz ve Hatay’ın sorunlarına hakimiyetimiz ile şehrimizi yeniden ayağa kaldıracak, Hatay’daki umutları yeniden yeşerteceğiz. Bütün gücümüzle, kalbimizle bunu yapacağız. Büyükşehir belediyemizin ve ilçe belediyelerimizin projelerinin hayata geçeceğine inanıyorum. Umuda, hizmete ve gelecekle ilgili kaygılarının gitmiş olduğu bir Hatayımız olacak. Saraycık ve Günyazı Mahallelerinde toplamda 959 daire, Akasya ve Saraykent Mahallelerinde 2 bin 340 konut ve 157 işyeri, Defne İlçesi Çekmece ve Esentepe mahallelerinde 3 bin 334 daire ve 250 ticari alan, Kırıkhan’da 560 konut olmak üzere ilk etapta 7 bin 643 dairenin temellerini atacağız” dedi.

CHP’nin Hatay Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediye başkan adaylarının proje tanıtım toplantısı Antakya Hatay Büyükşehir Belediyesi Yerleşkesi Amfi Tiyatroda yapıldı. Toplantıda CHP’nin adaylarının videolu proje sunumları gerçekleştirildi. Sunumda konuşan Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Lütfü Savaş, projelerini anlattı.

6 Şubat 2023’te yaşanan deprem sonrası Hatay Planlama Merkezi’ni kurduklarını hatırlatan Savaş, ilk günlerden itibaren onlarca üniversiteden, yüzlerce bilim insanı ile çalışıp kentin “İyileşme Rehberi”ni hazırladıklarını söyledi. Hatay’ın plansız kentsel yayılma, tarihi kent Kimliğinin yok olması, kültürel mirasının korunamaması, kentteki çeşitliliğin yok olması, doğal çevre, arazi spekülasyonları ve mülkiyetin el değiştirmesi gibi risklerle karşı karşıya olduklarını bilimsel yöntemlerle tespit ettiklerini kaydeden Savaş, bu riskleri görerek iyileştirici, onarıcı ve afetlere dirençli şehircilik yaklaşımı geliştirdiklerini ifade etti.

“ŞEHRİMİZİN IŞIKLARINI TEK TEK YAKACAĞIZ”

Büyükşehir Belediyesi olarak ilk etapta, depremin büyük yıkım yarattığı, Antakya, Defne ve Kırıkhan ilçelerinde arsa tahsisini ve projelendirmesini tamamladıkları belirten Savaş, “Konutları öncelikle depremden önce evi bulunmayan bu nedenle hak sahibi olamayan, yeni evlenen ve dezavantajlı grupların faydasına sunacağız” dedi. Konutların, konforlu, güvenli ve sağlıklı sitelerden oluşacağını belirten Savaş, Antakya’da Hollanda ile birlikte hibe ve kredi kaynağı ile 450 konut ve 84 ticari alan yapacaklarını açıkladı. Savaş, “Saraycık ve Günyazı Mahallelerinde toplamda 959 daire, Akasya ve Saraykent Mahallelerinde 2 bin 340 konut ve 157 işyeri, Defne İlçesi Çekmece ve Esentepe mahallelerinde 3 bin 334 daire ve 250 ticari alan, Kırıkhan’da 560 konut olmak üzere ilk etapta 7 bin 643 dairenin temellerini atacağız” diye konuştu.

Depremin yoğun yıkımlara sebep olduğu ilçeler Samandağ, İskenderun, Arsuz ve Hassa’da arsa çalışmalarını sürdürdüklerini kaydeden Savaş, “İkinci etabı da bu ilçelerimizde yapacağız, bunları da tamamladığımızda on binlerce konutu, Hataylıların kullanımına sunmuş olacağız. Kimsenin kuşkusu olmasın, şehrimizin ışıklarını tek tek yakacağız” şeklinde konuştu.

“HATAY’DAKİ UMUTLARI YENİDEN YEŞERTECEĞİZ”

Sosyal konutların büyük bölümünün büyükşehir arazileri üzerine yapılacağını anlatan Savaş, “Bilgimiz, tecrübemiz ve Hatay’ın sorunlarına hakimiyetimiz ile şehrimizi yeniden ayağa kaldıracak, Hatay’daki umutları yeniden yeşerteceğiz. Bütün gücümüzle, kalbimizle bunu yapacağız. Büyükşehir belediyemizin ve ilçe belediyelerimizin projelerinin hayata geçeceğine inanıyorum. Umuda, hizmete ve gelecekle ilgili kaygılarının gitmiş olduğu bir Hatayımız olacak” dedi. Hatay için bir “Hızlı Yanıt Planı” da hazırladıklarını kaydeden Savaş, bu kapsamda altyapı, enerji, kırsal kalkınma, kent güvenliği, ulaşım, eğitim, sağlık ve spor gibi hedef alanlarda 200’den fazla proje geliştirdiklerini bunların bir bölümünün kaynağının onaylandığını, ulusal ve uluslararası bazı kurumlarla görüşmelerinin devam ettiğini söyledi.

“50 YENİ OTOBÜS ALACAĞIZ”

Ana önceliklerinin Samandağ İlçesinden başlayarak Hassa’ya kadar bir raylı sistem ulaşımını hayata geçirmek olduğunu ifade eden Savaş sunumunda, “Raylı sistem projemiz, İlçelerimiz arasındaki ulaşımın hızlanmasını, konforlu olmasını sağlayacak, ilimize ticari ve turistik yeni hareketlilikler kazandıracak, gençlerin üniversiteye ulaşımını kolaylaştıracak ve şehrimize büyük değer katacak” dedi.

Hatay’ın her ilçesine kreşler, etüt merkezleri, spor kompleksleri yapacaklarını, sahildeki ilçelerde içinde engelliler için de düzenlemeler olan yeni sahil plaj alanları oluşturacaklarını belirten Savaş, “Kent içi ulaşım için 50 yeni belediye otobüsü alacağız. Katı atık transfer istasyonları, pelet katı yakıt üretim tesisi, ilçelerimize modern mezarlık kompleksi, hayvan borsası mezbaha kompleksleri, iki adet çok amaçlı soğuk hava deposu, sebze meyve hal kompleksleri ve modüler çelik spor kompleksleri inşa edeceğiz” diye konuştu.

“HÜKÜMETİMİZİ YANIMIZDA GÖREMEDİK”

Emekli ve yaşlılar için işletmesini de kendilerinin yapacağı sosyal tesisleri ilçelere kuracaklarını belirten Savaş, sunumunda şunları söyledi:

“Burada, okuma odaları, hobi merkezleri, atölyelerin bulunacak. Bakıma muhtaç büyüklerimize gıda, ilaç desteğinde bulunup evde bakım çalışmalarımıza devam edeceğiz. Emeklilerin, yaşlıların toplu taşımadan ücretsiz yararlanması uygulamasını devam ettirecek, onlar için tur organizasyonu, çeşitli etkinlikler düzenleyerek yaşlılarımızın evlere, konteynerlere hapsolmasını engelleyeceğiz. Hatay’ın 15 ilçesi bizim canımız. Türkiye de bizim canımız. Zor ve dar günlerimizde maalesef hükümetimizi yanımızda göremedik. Ağlarken de gözyaşımızın bir damlasında bile göremedik. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve ilk Cumhurbaşkanımız Tayfur Sökmen dar günümüzde hep yanımızdaydı. Biz o zaferi o zamanlar kazandık ve onların sayesinde ana tavana katıldık. O milli ruhla onların bize emanet ettiği bu coğrafyada onlar nasıl dar günümüzde zor günümüzde kavgamızda yanınızda olduysa biz de arkadaşlarımızla birlikte Hatay’ımızın ve hemşehrilerimizin yanında olacağız. Şehrimiz için umudumuz çok, bedenimizdeki ruh, sağlık ve çalışma azmi çok fazla. Şehrimizin tüm ışıklarını yeniden yakacağız.”

İçerik hoşunuza gitti mi?!
[Oy: 0 Yıldız: 0]

En az 10 karakter gerekli