DOLAR 32,2125 0.09%
EURO 34,8536 -0.04%
ALTIN 2.412,590,13
BITCOIN 2185326-2.21302%
İstanbul
18°

KAPALI

13:06

ÖĞLEYE KALAN SÜRE

Gece kulübü yangınında itfaiye raporu ortaya çıktı

Gece kulübü yangınında itfaiye raporu ortaya çıktı

İstanbul Beşiktaş'ta gece kulübünde tadilat sırasında 29 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan yangına ilişkin İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İtfaiye Daire Başkanlığı Avrupa Yakası İtfaiye Şube Müdürlüğü'nce rapor hazırlandı. 

ABONE OL
Nisan 15, 2024 16:30
Gece kulübü yangınında itfaiye raporu ortaya çıktı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kamera Sistemleri Fiyatları
Kamera Sistemleri Fiyatları

İstanbul Beşiktaş’ta gece kulübünde tadilat sırasında 29 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan yangına ilişkin İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İtfaiye Daire Başkanlığı Avrupa Yakası İtfaiye Şube Müdürlüğü’nce rapor hazırlandı. Raporda, “Mal kabul giriş kapısından yaklaşık 15 metre mesafede sahneye geçişte ve sağ tarafta bulunan localara çıkış alanında yapılan kaynak çalışması sırasında elektrikli kaynak makinesinden çıkan kıvılcımların kolay yanıcı nitelikteki malzemeleri tutuşturmasıyla yangın olayının başladığı, hızla gelişerek çevresine yayıldığı gözlemlenmiştir. Çalışanların portatif yangın söndürme cihazları ile yangını söndürmeye çalıştıkları görülmüştür. Yangının hızla büyümesi ve yayılması esnasında işletme dahilinde yoğun duman oluştuğu ve elektriğin kesildiği anlaşılmıştır” denildi.

İstanbul’da Gayrettepe Yıldız Posta Caddesi’ndeki gece kulübünün olduğu 16 katlı binada 2 Nisan’da meydana gelen yangına ilişkin İBB İtfaiye Daire Başkanlığı rapor hazırlandı. Hazırlanan raporda şu ifadelere yer verildi:

“ELEKTRİK PANOLARINDA PATLAMALARIN MEYDANA GELDİĞİ GÖRÜLMÜŞTÜR”

“Ana giriş bölümü Yıldız Posta caddesi üzerinde, mal kabul girişi ise Gönenoğlu Sokak üzerinde bulunan, bir bölümü 36 sayılı 2 bodrum ve zemin üzeri 12 katlı betonarme binanın altında , diğer bölümü ise 38 sayılı 2 bodrum ve zemin üzeri 3 katlı binanın altında 1. ve 2. bodrum katlar seviyesinde inşa edilmiş, Masquerade tabela ismiyle faaliyet gösteren ve oturum alanı yaklaşık 750 m2 eğlence mekanının mal kabul bölümünde yoğun duman ve alevli yanmanın olduğu, bu alanda bulunan elektrik panolarında ise patlamaların meydana geldiği görülmüştür.

“BİNA SAKİNLERİNİN GÜVENLİ BÖLGELERDE KALMALARI SAĞLANMIŞTIR”

Yangına müdahalemiz esnasında söndürme ekiplerimiz mal kabul girişi bölümünden söndürme çalışmalarına başlarken, eş zamanlı olarak diğer ekiplerimiz 36 sayılı binanın otopark girişi üst bölümünde bulunan ofis penceresinden ve binanın yan kısmındaki muhasebe ofisi alanından girilmek suretiyle dahilden müdahaleye başlamış olup, yanan bölümün söndürülmesi sonrası ağırlıklı olarak mal kabul bölümünden kurtarma çalışmalarımız devam etmiştir. Gönenoğlu sokak üzerinde tabyalanan otomatik merdivenli kurtarma aracıyla üst katlarda bulunan bina sakinleri kontrol edilerek güvenli bölgede kalmaları sağlanmıştır. Ayrıca, binanın servis merdivenleri dahilinde mahsur kalmaların olabileceği değerlendirilerek kontrol amacıyla üst katlara personel görevlendirilmiş olup, yoğun dumanlı olan bina servis merdivenlerinde mahsur kalan bir kişi (15 yaşlarında erkek) tarafımızca kurtarılmıştır. Binanın otopark kısmında oluşan yoğun duman Vantilasyon Aracı vasıtasıyla tahliye edilmiştir.

“15 METRE MESAFEDE YANMAYA DAYALI AĞIR TAHRİBATIN VE DEFORMASYONUN OLUŞTUĞU”

Yangının tarafımızca söndürülmesi sonrası yapılan incelemede, işletmenin mal kabul bölümü girişine göre yaklaşık 15 metre mesafede yanmaya dayalı ağır tahribatın ve deformasyonun oluştuğu gözlemlenmiştir. Bu alanda yapılan detaylı incelemede ise; tadilat amacıyla kullanılan ve prize takılı halde bulunan elektrikli kaynak makinesi, elektrikli metal kesme motoru v.b. elektrikli el aletleri, ayrıca muhtelif sayıda sanayi tipi oksijen tüplerinin bulunduğu gözlemlenmiştir. Belirtilen el aletlerinin tadilat çalışması yapılan işletme dahilinde çeşitli noktalarda olduğuda görülmüştür.

“YOĞUN DUMAN OLUŞTUĞU VE ELEKTRİĞİN KESİLDİĞİ”

Ayrıca, işletme dahilinde bulunan güvenlik kamera kayıtları Emniyet Olay Yeri İnceleme ekipleri ile birlikte izlendiğinde güvenlik kamerasının tarih ve saatine göre 02.04.2024 — 12:44,48’de yangının başladığı görülmüştür. Mal kabul giriş kapısından yaklaşık 15 metre mesafede sahneye geçişte ve sağ tarafta bulunan localara çıkış alanında yapılan kaynak çalışması sırasında elektrikli kaynak makinesinden çıkan kıvılcımların kolay yanıcı nitelikteki malzemeleri (ses yalıtım, izolasyon ve döşeme malzemeleri vb.) tutuşturmasıyla yangın olayının başladığı, hızla gelişerek çevresine yayıldığı gözlemlenmiştir. Çalışanların portatif yangın söndürme cihazları ile (Kuru Kimyevi Toz) yangını söndürmeye çalıştıkları görülmüştür. Yangının hızla büyümesi ve yayılması esnasında işletme dahilinde yoğun duman oluştuğu ve elektriğin kesildiği anlaşılmıştır. İş yeri dahilinde acil durum aydınlatmaları, yönlendirme levhalarının olmadığı, mevcut sprinkler söndürme sistemi ve yangın dolaplarının çalışmadığı tespit edilmiştir.”

İçerik hoşunuza gitti mi?!
[Oy: 0 Yıldız: 0]

En az 10 karakter gerekli