DOLAR 32,6076 0.38%
EURO 34,7608 0.01%
ALTIN 2.497,350,54
BITCOIN 20223970.89989%
İstanbul
12°

HAFİF YAĞMUR

13:08

ÖĞLEYE KALAN SÜRE

Ekrem İmamoğlu: “İstanbul’un batısına ilk metronun erişimi başlıyor.”

Ekrem İmamoğlu: “İstanbul’un batısına ilk metronun erişimi başlıyor.”

ABONE OL
Ağustos 17, 2023 15:48
Ekrem İmamoğlu: “İstanbul’un batısına ilk metronun erişimi başlıyor.”
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kamera Sistemleri Fiyatları
Kamera Sistemleri Fiyatları

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Mahmutbey-Bahçeşehir-Esenyurt Metro Hattı’ndaki kazı çalışmalarında yüzde 25 ilerleme kaydedildiğini belirterek “İstanbul’un batısına ilk metronun erişimi başlıyor. Küçükçekmece’yi bir hat kabul edersek, Küçükçekmece’nin batısına doğru ilk defa Bahçeşehir’de, Esenyurt’ta bir metro hattımız ilerliyor. Çok ihmal edildi yıllarca. Sefaköy- Beylikdüzü metro projemizi başlattığımızda aslında iki koldan hem kuzeyden hem güneyden, neredeyse 2,5-3 insanımızı İstanbul’a bağlamış olacağız” dedi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, bugün Mahmutbey-Bahçeşehir-Esenyurt Metro Hattı şantiyesini ziyaret etti. Hattın Küçükçekmece’de devam eden kazı çalışmalarında TBM geçişine, ilçe Belediye Başkanı Kemal Çebi ile tanıklık etti. İmamoğlu ve Çebi, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Pelin Alpkökin ve İBB Raylı Sistemler Daire Başkanı Ceyhun Avşar’dan çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

Saha gezisinin ardından değerlendirme yapan İmamoğlu, Mahmutbey- İstanbul Tema Hastanesi bölümünde çalışmaların hızlı şekilde devam ettiğini belirtti. İmamoğlu, şunları söyledi:

“İKİ HAT ENTEGRE OLACAK: Devamını da inşallah hızlı bir şekilde birtakım finansmanla ilgili süreçleri tamamlandığında daha etkin bir şekilde yapacağız. Ayrıca Esenyurt’u da Saadetdere’ye uzatarak aslında ileride Sefaköy-Beylikdüzü hattıyla da birleşen bir hatta dönüştüreceğiz.

BURAYI SIFIR DÜZEYİNDE ALMIŞTIK: TBM geçişiyle hattın 2 bin 200 metresi tamamlanmış durumda. İstanbul Tema Hastanesi bölümünden başlayan TBM kazıları şu anda tam gaz Mahmutbey’e doğru gidiyor. Etkin bir biçimde ilerliyoruz. Burayı sıfır düzeyinde almıştık. Her ne kadar 2017’de ihalesi yapılmış olsa da hiç başlanmamıştı. Birçok projeyle ilgili süreçleri revize edildi, yenilendi. Bir nevi kusur olmayacak şekilde başlangıcını sağlamış olduk. Yüzde 25’i aşan bir oranda ilerleme kaydettik. Hem yüklenicilerimiz hem kurumumuzun kıymetli çalışanları, yöneticileri çok uyumlu bir çalışma yürütüyorlar.

İSTANBUL’UN BATISINA İLK METRO: İstanbul’un batısına ilk metronun erişimi başlıyor. Küçükçekmece’yi bir hat kabul edersek Küçükçekmece’nin batısına doğru ilk defa Bahçeşehir’de Esenyurt’ta bir metro hattımız ilerliyor. Çok ihmal edildi yıllarca. Sefaköy- Beylikdüzü metro projemizi başlattığımızda aslında iki koldan hem kuzeyden hem güneyden, neredeyse 2,5-3 milyon insanımızı İstanbul’a bağlamış olacağız. İstanbul’un en önemli hatlarından ikisi bunlar… Değerli arkadaşlarımız, muhtarlarımız, Küçükçekmece Belediye Başkanımız burada. Hep beraber TBM geçişini alkışladık. Bir an önce Esenyurt’a erişmesini istiyoruz. Allah tamamına erdirsin diyelim.”

KABATAŞ-ESENYURT 68 DAKİKA

Mahmutbey-Bahçeşehir-Esenyurt Metro Hattı, halihazırda işletme altında olan Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı’nın devamı niteliğinde. Mahmutbey-Bahçeşehir-Esenyurt Metro Hattı, nüfusu 1 milyonun üzerinde olan Esenyurt’a bağlanacak ve böylece İstanbul’un batısına raylı sistem erişimi sağlanacak. Hattın hizmete açılmasıyla birlikte, saatte tek yönde 70 bin yolcuya hizmet verilecek ve Kabataş-Esenyurt arasında kesintisiz raylı sistem ulaşımı sağlanacak. Seyahat süreci 68 dakika olacak.”

İçerik hoşunuza gitti mi?!
[Oy: 0 Yıldız: 0]

En az 10 karakter gerekli