DOLAR 32,2006 0.05%
EURO 35,0261 0.01%
ALTIN 2.499,25-0,43
BITCOIN 22963896.99749%
İstanbul
19°

PARÇALI BULUTLU

13:06

ÖĞLEYE KALAN SÜRE

Ekmek Üreticileri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar, “Cumhurbaşkanına Hakaret” İddiasıyla Tutuklandı

Ekmek Üreticileri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar, “Cumhurbaşkanına Hakaret” İddiasıyla Tutuklandı

ABONE OL
Kasım 9, 2022 16:58
Ekmek Üreticileri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar, “Cumhurbaşkanına Hakaret” İddiasıyla Tutuklandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kamera Sistemleri Fiyatları
Kamera Sistemleri Fiyatları

Katıldığı bir televizyon programındaki açıklamaların ardından “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti devletini, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ve devletin yargı organlarını alenen aşağıladığı” iddiasıyla gözaltına alınan ve bugün adliyeye getirilen Ekmek Üreticileri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar tutuklandı. Kolivar’ın eski tarihli sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilip, Cumhurbaşkanına hakaret ettiği iddiasıyla tutuklanması dikkati çekti. Kolivar’ın oğlu Kerem Kolivar ise adliye önündeki açıklamasında, “Kin ve nefret söylemleri ile adliyeye çağırıp daha sonra ‘Hiçbir şey bulamadım. Kendime bir hakaret uydurayım’ deyip de alıyorsanız hiç şu binaya da gerek yok” dedi.

Ekmek Üreticileri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar, 7 Kasım’da konuk olduğu Habertürk TV’deki programda, ekmek fiyatına gelen zamlar ve ekmeğin kaç TL olması gerektiği ile ilgili tartışma sırasında, “Ekmek, aptal toplumların temel gıda maddesidir” demişti.

Program sunucusu Afşin Yurdakul’un sözünü açmasını istemesi üzerine ise Kolivar, “Bilimsel bir şey konuşuyorum, ezbere konuşmuyorum. Türkiye’de ekmek, kişi başı tüketim 210 kilo. İsveç, Norveç, Danimarka, Japonya, İngiltere’de de 45-50 kilo. Bizim toplum ekmek ile doyduğu için böyle 20 sene başında yöneticiler duruyor” diye konuşmuştu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Kolivar’ın bu sözleri üzerine resen soruşturma başlatmış; Kolivar, Türk Ceza Kanunu’nun 301. maddesi uyarınca, “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti devletini, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ve devletin yargı organlarını alenen aşağılamak” suçunu işlediği iddiasıyla gözaltına alınmıştı.

Emniyetteki işlemleri tamamlanan Cihan Kolivar, bugün Çağlayan’da bulunan İstanbul Adalet Sarayı’na getirildi. Savcılıkça ifadesi alınan Kolivar, tutuklanması talebiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edildi.

TUTUKLANARAK CEZAEVİNE GÖNDERİLDİ

Kolivar hakkında, eski tarihli sosyal medya paylaşımlarında Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği iddia edilerek, TCK’nın 299. maddesi kapsamında da işlem yapıldı. Nöbetçi hakimliğe çıkarılan Cihan Kolivar, “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla tutuklanarak Silivri’de bulunan Marmara Cezaevi’ne gönderildi.

“TWEETLERDE DOĞRUDAN BİR KİŞİYE YÖNELİM YOK”

Adliye önünde açıklama yapan Kolivar’ın avukatı Bilge Çiftçi, şunları söyledi:

“Cihan bey dün gece gözaltına alındı. Gözaltı kararına biz itiraz yaptık ancak ertesi gün savcılığa çıkarıldı. Bugün savcılık huzurunda verdiği ifadesinden sonra geçmiş tarihli tweetleri sebebiyle Cumhurbaşkanı’na hakaretten bir soruşturma daha eklendi dosyasına ve tutuklamaya sevk edildi. Mahkemede yaptığımız savunmada gerekli açıklamaları yaptık, savunmaları yaptık. Ancak mahkemenin takdiri tutuklama talebinin kabulü yönünde oldu. Şu an yeni ismi ile Marmara Cezaevine kendisi naklediliyor. Bu aşamada yapacağımız başka bir açıklama yok, yasal süresi içerisinde zaten itirazlarımızı yapacağız.

Suçlamaları tabii ki de kabul etmiyoruz, kendisi de etmedi. Yapılan tweetlerin tamamen eleştiri kapsamında kaldığını zaten kendisi de dile getirdi. Kaldı ki tweetlerde doğrudan bir kişiye yönelim yok, sözler itibariyle; genel cümleler kurulu. Ama ne yazık ki bunun cumhurbaşkanına hakaret yorumuyla dosyaya intikali gerçekleştirildi ve sevk maddesi olarak da bu, dosyaya konu edildi. Hakaret söz konusu değildir, aşağılama söz konusu değildir.”

“HERKES TEK BİR DÜŞÜNCEDE OLACAK. VARSA DÜNYADA ÖYLE BİR ÜLKE HERKES GİTSİN ORADA YAŞASIN”

Cihan Kolivar’ın oğlu Kerem Kolivar ise adliye önündeki açıklamasında, “Kin ve nefret söylemleri ile adliyeye çağırıp daha sonra ‘Hiçbir şey bulamadım. Kendime bir hakaret uydurayım’ deyip de alıyorsanız hiç şu binaya da gerek yok, bu kadar masrafa da gerek yok, bu trafiğe de gerek yok. Yazın bize ‘Şu kadar ceza yedin, bunu yaptın, benim de kararım bu’ diye, yollayın, tebliğ edin, kimse de yorulmasın. Şöyle bir şey var; herkes tek bir düşüncede olacak, herkes tek bir şeyi düşünecek, tek bir şey söyleyecek. Varsa dünyada öyle bir ülke herkes gitsin orada yaşasın. Morali iyi, kendi de gülerek karşılıyor öyle diyeyim ben size. Artık gülüyoruz yani daha yapacak bir şey yok. Herkes ağlanmasını bekliyor da yok, kimse ağlamıyor, herkes gülüyor artık” diye konuştu.

FAHRETTİN ÖZTÜRK

İçerik hoşunuza gitti mi?!
[Oy: 0 Yıldız: 0]

    En az 10 karakter gerekli