DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 21628900.82074%
İstanbul
18°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Edirneli Süt Üreticisi Tarım Bakanlığı ve Ulusal Süt Konseyi Hakkında Suç Duyurusunda Bulunduğunu Açıkladı.

Edirneli Süt Üreticisi Tarım Bakanlığı ve Ulusal Süt Konseyi Hakkında Suç Duyurusunda Bulunduğunu Açıkladı.

ABONE OL
Ekim 26, 2022 20:35
Edirneli Süt Üreticisi Tarım Bakanlığı ve Ulusal Süt Konseyi Hakkında Suç Duyurusunda Bulunduğunu Açıkladı.
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kamera Sistemleri Fiyatları
Kamera Sistemleri Fiyatları

Edirne’nin İpsala ilçesine bağlı Turpçular köyünde yaşayan üretici Yılmaz Aslan, süt üretiminden para kazanamadığı gerekçesiyle Tarım ve Orman Bakanlığı ile Ulusal Süt Konseyi yöneticileri hakkında “görevi kötüye kullandıkları” gerekçesiyle İpsala Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı.

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, İpsala ilçesine bağlı Turpçular köyünde süt üreticisi ile bugün bir araya geldi. Üreticilerin sorunlarını dinleyen Gaytancıoğlu, Anayasa’nın 17’nci maddesine dikkat çekerek, “Yılmaz Aslan bir süt üreticisi. Tarım Bakanlığı’nı savcılığa verdi. Diyor ki, ‘haklıyım.’ Anayasa’nın 17’nci maddesi var. Ne diyor, Anayasa’nın 17’nci maddesinde, ‘Herkes yaşama, maddi ve manevi varlığını devam ettirme hakkına sahiptir.’ Sen yaşamını devam ettiremiyorsun” dedi.

“KOOPERATİF, BİRLİK BAŞKANLARI SUÇ İŞLİYORLAR”

Üretici Yılmaz Aslan, süt üretiminden para kazanamadığı gerekçesiyle Tarım ve Orman Bakanlığı yöneticileri hakkında İpsala Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduğunu anlatırken şunları söyledi:

“Bu sürdürülebilir bir şey değil. Ben değil bütün Edirne köylüsü bitti. Türkiye bitti. Süt ithal gelecek bir şey değil ki. Süt bitti köylerde. Ve bu işi yapacak bir jenerasyon yok. Acil çözüm. ‘Serbest piyasa’ denen bir şey var. Arz ve talep. Mandıracı, süt sanayicisi inekleri kesime göndermez. Ne yapar yapar, maliyetine çalışır alır o sütü, peyniri stok eder yine hayatını devam ettirir. Çünkü hayvan ona lazım. Ben mandıracılık yaptım. Hala evladım yapıyor. 6 ay mal satamadığımız oldu. Kriz dönemlerinde. Stoka koyduk. İçeride hanımların, gelinlerin altınlarını bozdurduk, ödedik. Acilen açık ihale sistemine geçilmesi lazım. Burada kooperatif, birlik başkanları suç işliyorlar. Aleni bir şekilde. Ben onların hakkında mı suç duyurusunda mı bulanayım, suç duyurusunda bulunduğum zaman, ‘efendim baskı var’ dedikleri zaman…”

“BÜTÜN KÖYLERDE HAYVANLAR SATILIYOR”

İl Genel Meclis Üyesi İsmail Aliş de üreticilerin para kazanamadığı için hayvanlarını satmak zorunda kaldığını belirterek, “Üreticilerimiz kalmadı. Bütün köylerde hayvanlar satılıyor. Kesime yollanıyor” dedi. CHP İpsala İlçe Başkanı Ahmet Uybaş ise Ulusal Süt Konseyi’nin bir an önce konuya eğilmesi gerektiğini belirterek, “Uzun zamandır süt üreticisinin bu tip sorunlarıyla karşılaşıyoruz. Sizler de defalarca dile getirdiniz. Yılmaz Bey de bu sorunu dile getiriyor. Bir an önce Tarım Bakanlığı’nın, Ulusal Süt Konseyi’nin eğilmesi ve adım atması lazım” diye konuştu.

İçerik hoşunuza gitti mi?!
[Oy: 0 Yıldız: 0]

En az 10 karakter gerekli