DOLAR 32,6078 0.39%
EURO 34,7426 0%
ALTIN 2.500,990,69
BITCOIN 20346281.72019%
İstanbul
12°

HAFİF YAĞMUR

13:08

ÖĞLEYE KALAN SÜRE

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Vefat Edenlerin Sayısı 8 Bin 574’e Yükseldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Vefat Edenlerin Sayısı 8 Bin 574’e Yükseldi

ABONE OL
Şubat 8, 2023 15:16
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Vefat Edenlerin Sayısı 8 Bin 574’e Yükseldi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kamera Sistemleri Fiyatları
Kamera Sistemleri Fiyatları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kahramanmaraş’ta; “Şu an itibarıyla ne yazık ki, vefat edenlerin sayısı 8 bin 574. Yaralı sayısı 49 bin 133. Yıkılan bina sayısı 6 bin 444. Şunu özellikle ifade etmek istiyorum, burada benim vatandaşlarımın, benim milletimin bugüne kadar bu tür felaketlerde gösterdiği sabır neyse inanıyorum ki, bu felakette de aynı sabrı benim vatandaşım şu ana kadar gösterdi, bundan sonra da yine gösterecektir” dedi. “Devletin kurumları hepsi iş başında. İlk gün, tabii ki bazı sıkıntılar yaşandı ama ondan sonra ikinci gün ve bugün duruma hakimiyet tesis edildi” diyen Erdoğan, depremzedelerden isteyenlerin Antalya, Alanya ve Mersin’deki otellere yerleştirileceğini, her aileye 10 bin lira yardım yapılacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün 6 Şubat depreminin büyük yıkıma yol açtığı deprem bölgesine gitti. Kahramanmaraş’ta yaptığı incelemelerin ardından açıklama yapan Erdoğan, şunları söyledi:

“VEFAT EDENLERİN SAYISI 8 BİN 574. YARALI SAYISI 49 BİN 133”

“Şu an itibariyle ne yazık ki, vefat edenlerin sayısı 8 bin 574. Yaralı sayısı 49 bin 133. Yıkılan bina sayısı 6 bin 444. Şunu özellikle ifade etmek istiyorum, burada benim vatandaşlarımın, benim milletimin bugüne kadar bu tür felaketlerde gösterdiği sabır neyse inanıyorum ki, bu felakette de aynı sabrı benim vatandaşım şu ana kadar gösterdi, bundan sonra da yine gösterecektir. Bütün imkânlarımızı seferber ettik ve devlet tüm imkânları ile başta AFAD olmak üzere AFAD’ın koordinesinde bu çalışmalarını belediyelerle birlikte yürütmektedir, yürütüyor ve yürütecektir. Tüm illerimizde bakan arkadaşlarımla birlikte bu operasyonlarını koordinasyonunu yürütüyoruz. Devletin kurumları hepsi iş başında. İlk gün, tabii ki bazı sıkıntılar yaşandı ama ondan sonra ikinci gün ve bugün duruma hakimiyet tesis edildi. Bundan sonraki durum, zaten enkazlardaki çalışmalar devam ediyor, ama bir taraftan da enkaz kaldırma çalışmalarını Çevre Şehircilik Bakanlığımız yürütmeye başlayacak. Çünkü hedefimiz bir yıl içerisinde de aynen diğer felaketleri yaşadığımız illerde nasıl hemen Toplu Konut İdaresi olarak bu operasyonları yaptıysak gerçekleştirdiysek, aynı şekilde Kahramanmaraş ve diğer 9 ilimizde de bunları gerçekleştireceğiz. Zira biz, vatandaşlarımızın endişe etmeyin, vatandaşlarımızın bizler asla sokakta kalmasına müsaade edemeyiz.

“VATANDAŞLARIM OLUR YA, BU ÇADIRLARDAN MEMNUN OLMAYABİLİRLER AMA ANTALYA, ALANYA, MERSİN’DEKİ OTELLERE YERLEŞMEYE ‘EVET’ DERLERSE, KENDİLERİNİ ORALARA YERLEŞTİRMEK SURETİYLE İMKÂNLARIMIZI SEFERBER EDECEĞİZ”

Tabii ben buradan özellikle bir duyuruyu daha yapmak istiyorum. Şu anda benim vatandaşlarımdan Antalya, Alanya, Mersin gibi illerimizde otellerle görüşmelerimizi yaptık ve bu görüşmelerle buralardaki otellerde kalma arzusunu ortaya koyan vatandaşlarım olursa biz vatandaşlarımızı bu illerdeki otellere yerleştirmeye hazırız. Kendileriyle görüşmelerimizi yaptık ve çok ciddi sayıda da şu anda oda kapasitesine ulaştık. Vatandaşlarım olur ya, yani bu çadırlardan memnun olmayabilirler ama Antalya, Alanya, Mersin, buralardaki otellere yerleşmeye ‘evet’ derlerse, kendilerini oralara yerleştirmek suretiyle tüm imkânlarımızı orada da seferber edeceğiz. Yeme, içme, yatma her şey o otellerde karşılanacak. Bu konuda da her ildeki koordinasyon merkezlerimiz seferber olmuş durumdalar. Bu adımlarla işimizi çok daha kolaylaştırmış olacaklardır. Çünkü bizim de deprem bölgelerindeki çalışmalarımız çok daha hızlanacak, çok daha rahat hâle gelecek, şu ana kadar yaşadıklarımızı yaşamayacağız. Çünkü bazı yerlerde ilk etapta havaalanlarımızda sıkıntılarımız oldu, yollarda sıkıntılarımız oldu ama bugün daha rahatız, yarın daha rahat olacağız. Daha sonra inanıyorum ki daha rahat olacağız. Akaryakıtta vesaire bazı ufak tefek sıkıntılar yok değil, var. Onları da peyderpey aşıyoruz. Bu arada gerek Milangaz gerek Aygaz, buralardan da sanayi tipi tüplerimiz, büyük tiplerimiz ayrıca illerimize gelmeye başladı. Bu tüplerimizi de illerdeki koordinatörlerimiz dağıtımını yapmak suretiyle, en azından bu çadırlardaki ısınma sıkıntısını da gidermiş olacaklar.

“10 BİNER LİRA BU AİLELERE BİZLER ŞU ANDA HÜKÜMET OLARAK ULAŞTIRACAĞIZ”

Bu gösterdiğiniz ilgi, alakaya, özellikle AFAD’ın merkezinden yapılan, yapılacak açıklamalar dışında provokatörlere fırsat vermemenizi özellikle istiyorum. Ve basın mensubu arkadaşlarımın bu provokasyonlara fırsat verenlere, onların fırsat vermemesini istiyorum. Çünkü bugün birlik olma zamanıdır, dayanışma zamanıdır ve bizler şu anda bütün imkanlarımızı seferber etmiş vaziyetteyiz. Şu an itibariyle bazı hazırlıkları yapıp, hasar tespitleri ile birlikte de ailelere belli desteğimizi vereceğiz. Şu an itibarıyla Hazine Maliye’den bu konuda belli bir bütçeyi ayırmış vaziyetteyiz. Bu bütçe ile beraber hasar tespitleri ile her ailemize onları bu süreçte rahatlatacak bir rakamı ki, bunu 10 bin olarak şu anda planladık. 10 biner lira bu ailelere bizler şu anda hükümet olarak ulaştıracağız. Onların bu geçiş döneminde sıkıntılarını giderelim istiyoruz.”

İçerik hoşunuza gitti mi?!
[Oy: 0 Yıldız: 0]

En az 10 karakter gerekli