DOLAR 32,7015 0.57%
EURO 34,9402 0.16%
ALTIN 2.511,471,11
BITCOIN 20369231.45462%
İstanbul
12°

HAFİF YAĞMUR

13:08

ÖĞLEYE KALAN SÜRE

CHP’li Ali Öztunç’tan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın emekli aylıkları ile ilgili “Olacak şey değil” sözlerine tepki

CHP’li Ali Öztunç’tan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın emekli aylıkları ile ilgili “Olacak şey değil” sözlerine tepki

ABONE OL
Ağustos 22, 2023 15:14
CHP’li Ali Öztunç’tan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın emekli aylıkları ile ilgili “Olacak şey değil” sözlerine tepki
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kamera Sistemleri Fiyatları
Kamera Sistemleri Fiyatları

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın emekli aylıklarının düşük kalmasına ilişkin “Olacak şey değil” açıklamasına tepki gösterdi. Ali Öztunç, “Emekliye zammı vermeyen sensin, olacak şey değil diye sitem eden de sensin. Kime söylüyorsun, hangi Tayyip Erdoğan’a. Recep zam vermiyor, Tayyip olacak şey değil mi diyor? Ya da Devlet Bahçeli’ye mi kızıyor, ortağına?” dedi.

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, TBMM’de; depremin büyük yıkıma yol açtığı Kahramanmaraş’ta yaşanan sorunlarla ilgili basın toplantısı düzenledi. Öztunç, toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dünkü açıklamalarıyla ilgili soruları da yanıtladı.

Öztunç, Erdoğan’ın enflasyon konusunda yurttaşlardan “sabır istemesine” tepki göstererek, “Milletin sabır taşı çatladı artık Sayın Erdoğan. Seçimlerden önce sabır demiyordun, bol keseden atıp tutuyordun. Şunu yapacağız, bunu vereceğiz, memura, işçiye, emekliye. Söylüyordu, şimdi yine sabra döndü. Çevresindekilere niye sabır demiyor Sayın Erdoğan. Beşli çeteye niye sabır demiyor, yanındaki hırsızlara niye sabır demiyor da milletten sabır bekliyor” diye konuştu.

Öztunç, Erdoğan’a “Sabır isteyeceğine o bakanların altındaki özel uçakları çeki ver. Saraydaki masrafları sona erdir, binlerce koruma ile gezmeyi bırak artık. Milletten sabır dileyeceğine çeki düzen ver çevrendekilere ve kendine. Her sıkıştığında sabır dileme. Millet senin sabır isteğinden bıktı artık, usandı” diye seslendi.

“ÖNCE ADAYLARINI BELİRLESİNLER”

Öztunç, Erdoğan’ın İstanbul ve Ankara büyükşehir belediye başkanlarını hedef alan açıklamasına ise şu yanıtı verdi:

“İstanbul ve Ankara’nın kime bırakılacağına Tayyip Erdoğan karar vermez. İstanbullu ve Ankaralı karar verir, vatandaş oyu ile karar verir. Son seçimlerde dahi İstanbul ve Ankara’da Millet İttifakı birinci çıktı. Tayyip Erdoğan hayal görüyor. Seçime gireceğiz, yerel seçimlerde bir kez daha Tayyip Erdoğan boyunun ölçüsünü alacak. Önce bir adaylarını belirlesinler. Adayları kimmiş. Her gün birinin ismi çıkıyor. Bir Sağlık Bakanı diyorlar, bir gün eski İçişleri Bakanı diyorlar. Bir il başkanı diyorlar. Önce İstanbul’da adayları belli mi değil mi onu belirlesinler. İstanbul ve Ankara’yı alamayacakları gibi Cumhur İttifakı Balıkesir, Bursa ve Manisa’yı da kaybedecek.”

Öztunç, Erdoğan’ın emeklilerle ilgili “Memurlara gelirken, emeklilerle ilgili hiçbir şeyin gelmemesi olacak şey değil” sözüne şu yorumda bulundu:

“Evet, Sayın Erdoğan olacak şey değil. Ama sen belirliyorsun. Sanki iktidar partisi değil de muhalefet partisi genel başkanı. Sanki 20 yıldır devlet Tayyip Erdoğan yönetmiyor, Bay Kemal yönetiyor. Olacak şey değil demiş. Sen veriyorsun bu zammı. Emekliye zammı vermeyen sensin, olacak şey değil diye sitem eden de sensin. Kime söylüyorsun, hangi Tayyip Erdoğan’a. Recep zam vermiyor, Tayyip olacak şey değil mi diyor? Ya da Devlet Bahçeli’ye mi kızıyor, ortağına?”

Öztunç, 6 Şubat depremlerinin merkezi olan Kahramanmaraş’ta depremin üzerinden 6 ay geçmesine rağmen halen sorunların çözülmediğini kaydederek, Maraşlıların son seçimde AKP’ye yüzde 75 oranında oy vermesine karşın “cezalandırıldığını” söyledi. Öztunç, “Kahramanmaraş cezalandırılıyor, çünkü çantada keklik görülüyor. 6 aydan fazla zaman geçti ama hala hayat normale dönmedi Kahramanmaraş’ta” dedi.

“YERLİ VE YABANCI MİSAFİRLERİ GEZDİRMEKLE MEŞGUL BELEDİYE BAŞKANI”

Öztunç, su sorunu yaşandığına dikkat çekerek, “İçmek için su yok, sulama için su yok, banyo yapmak için su yok. Şehirde, köylerde su yok. İlçelerde su yok. Su sorunun çözmesi gereken büyükşehir belediye başkanının umurunda değil. Gelen misafirleri gezdiriyor, sanki tur rehberiymiş gibi deprem bölgesini tanıtıyormuş gibi, yerli ve yabancı gelen misafirleri gezdirmekle meşgul belediye başkanı” diye konuştu.

“BAKAN KARŞILAMA KOMİTESİNE DÖNMÜŞ DURUMDA”

Öztunç, AKP’li Maraş milletvekillerinin yurttaşların sorunları ile ilgilenmediğini belirterek, bu vekillere “AK Parti’nin vekilleri bakan karşılama komitesine dönmüş durumda. Her gün bir bakan geliyor Maraş’a, bir bakan gidiyor. Eli boş geliyor, bagajları dolu gidiyor. Dondurma ve yöresel ürünlerle… Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın deyimiyle sadece bakıyorlar. Bir temel atma töreninde Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan bir AK Parti milletvekiline demişti ya ‘Ne bakıyorsun, butona bassana’ diye. Sadece bakıyorlar. Bakmaktan başka yaptıkları hiçbir şey yok” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin orta hasarlı binaların yıkılacağı açıklamasının aksine AKP’li Maraş milletvekilleri ve AKP’li Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör’ün bu binaların yıkılmayacağını yönünde açıklama yapmıştı. Bu durumu hatırlatan Öztunç, şunları söyledi:

“Bakan geçtiğimiz hafta Maraş’ta dedi ki ‘Orta hasarlı binaların tamamı yıkılacak’. Bir saat geçti milletvekilleri ve belediye başkanı açıklama yaptı, ‘Hayır yıkılmayacak’ dedi. Hangisi, orta hasarlı binalar yıkılacak mı, yıkılmayacak mı?”

“SAVCILIĞA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ”

Maraş’taki Necip Fazıl Şehir Hastanesi’nin de kullanılamaz halde olduğunu aktaran Öztunç, “Şehir hastanesi yıkıldı, o şehir hastanesinin yapımında kimin izni varsa, ruhsatı kim verdiyse, ihaleyi kim yaptıysa, hepsi hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacağız. Avukatlar dosyaları hazırladılar, önümüzdeki hafta içerisine onlar hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Hastane yok. Eski bir hastane kaldı elimizde, orada da doktor yok. Koca bir şehir, Kahramanmaraş. 100 binlerce insanın olduğu bir yer, ufacık bir hastaneye mahkum bırakıldı. Maalesef hastalar doktor bulamıyorlar, yatacak yer bulamıyorlar, rezalet içerisindeler” diye konuştu.

Öztunç, Kahramanmaraş’ın il sağlık müdürü de olmadığına dikkat çekerek, “İl sağlık müdürü yok. Geçtiğimiz hafta il sağlık müdürünü atadılar, bir saat sonra geri çektiler. Çocuk oyuncağı sanki. İl sağlık müdürlüğü boştu, bir atama yapıldı, bir saat sonra milletvekilleri müdahale etti, il sağlık müdürü geri çekildi” dedi.

İçerik hoşunuza gitti mi?!
[Oy: 0 Yıldız: 0]

En az 10 karakter gerekli