DOLAR 28,9176 -0.02%
EURO 31,2337 -0.14%
ALTIN 1.884,32-0,12
BITCOIN 1254782-0,97%
İstanbul

HAFİF YAĞMUR

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

kamera sistemleri fiyatları
Güneş enerji sistemleri, solar enerji, toptan güneş enerji sistemleri, toptan güvenlik kamera
CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül: “Yargıda Çürüme Var…

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül: “Yargıda Çürüme Var…

ABONE OL
Kasım 21, 2023 12:58
CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül: “Yargıda Çürüme Var…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Adalet Bakanlığı bütçesinin görüşmelerinde; “Yargıtay’ın 3. Ceza Dairesi’nin dün de 4. Ceza Dairesi’nin vermiş olduğu, aynı zamanda 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin vermiş olduğu karar Anayasa’ya baş kaldırmaya teşebbüs suçu” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Adalet Bakanlığı, Kişisel Verileri Koruma Kurumu, Ceza İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İş Yurtları Kurumu, Türkiye Adalet Akademisi, Hakimler ve Savcılar Kurulu, Türkiye İnsan Hakları Eşitlik Kurumu, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay ve Danıştay’ın 2022 yılı kesin hesap kanun teklifleri, 2024 yılı bütçe kanun teklifleri ile Sayıştay raporları görüşülüyor. Görüşmelerde CHP Grubu adına konuşan Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, şunları söyledi:

“Sayın Bakanımızı dinleyince ve sunuş metnini inceleyince ülkemizde hukuk devletinin var olduğunu, demokrasi ve özgürlüklerin yaşandığını, anayasal hak ve özgürlüklerin artık vatandaş için normal bir yaşam tarzı olduğunu, basın özgürlüğünün sağlandığını yani anayasal hak ve özgürlüklerin çok iyi bir şekilde yaşandığını anlıyoruz. Kitapçığın içinde anlatılanlar bunlar. Ama uygulama böyle mi? Böyle değil. Yani ben milletvekiliyim. Ben şu anda çıksam Ankara’nın bir meydanında basın açıklaması yapmaya kalksam beni engelleyecekler. Engellendik. Nerede engellendi? Adliye önünde engellendik. Çeşitli yerlerde engellendik. Bir milletvekili dahi burada ifade özgürlüğünü, toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkını kullanamıyorsa yani vatandaş nasıl kullanacak?

“KÜRESEL ORGANİZE SUÇ ENDEKSİ RAPORLARINA GÖRE MYANMAR İLE BERABER 8.15 PUANLA BİRİNCİ SIRADAYIZ ARKADAŞLAR”

Gerçekler neler? Gerçekler şu: Küresel Organize Suç Endeksi raporlarına göre Myanmar ile beraber 8.15 puanla birinci sıradayız arkadaşlar. Bu raporda ne var? İnsan ticareti ve insan kaçakçılığıyla ilgili olarak transit ülke haline geldiğimizden bahsediliyor. Raporda, Türkiye’de faaliyet gösteren mafya sistemini, önemli sayıda mafya gruplarının diğer siyasetçilerle yakın ilişkiler geçirdikleri ve kolluk kuvvetleri ve yargı karşısında koruma sağladıkları raporda belirtiliyor.

“YARGIDA ÇÜRÜME VAR”

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Uçar’ın vermiş olduğu Anadolu Adliyesi’ndeki yargının çürümesine ilişkin, tek tek belirttiği iddialar var. Buna karşı siz ne yaptınız? Bir müfettiş gönderdiniz. Müfettiş ne yaptı? Bu suçlamalarda bulunan en önemli hakim Erdinç Demet, Bekir Altun ve Necat Gürseven ile ilgili kendisine yaptığı baskıları içeren ses kaydı bile müfettiş raporunda yer almamış, ifadesi bile alınmamış. Yani yargıda çürüme var. Anadolu Adliyesi’nde var, Samsun’da var, Çağlayan Adliyesi’nde var. 13’ncü, 14’ncü Ağır Ceza Mahkemesi… Akın Gürlek’ten çıkın Hasan Yılmaz’a kadar birçok olay var.

“YARGITAY 3. CEZA DAİRESİ’NİN VERMİŞ OLDUĞU AYNI ZAMANDA 13. AĞIR CEZA MAHKEMESİ’NİN VERMİŞ OLDUĞU ANAYASAYA BAŞ KALDIRMAYA TEŞEBBÜS SUÇU”

Yargıtay’ın 3. Ceza Dairesi’nin, dün de 4. Ceza Dairesi’nin vermiş olduğu aynı zamanda 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin vermiş olduğu karar Anayasa’ya baş kaldırmaya teşebbüs suçu. 30 yıllık hukukçuyum. Bize ilk öğretilen şudur: Anayasa, yasama yürütme ve yargı organlarını, gerçek ve tüzel kişileri bağlayıcı bir metindir. 153’ncü madde bu kadar açıkken çıkıp da AYM’nin kuruluş kanunun şu gerekçesinden, bu gerekçesinden anlatmaya gerek var mı? Yargıtay, açıkça Anayasa’ya baş kaldırmaya teşebbüs ettiğine ilişkin… 153. madde açık.

Ceza adaletinden bahsettiniz. Türkiye’de ceza adaleti var mı? Ceza adaletinin infazından bahsettiniz. Nerede Pehlivan’ın durumu? Nerede Samast’ın durumu? Yani en son olarak şunu söylemek istiyorum: 2023 Organize Suçlar Endeksi’ne göre Türkiye, Avrupa’da en çok suç işleyen ülke durumunda.”

En az 10 karakter gerekli
Kamera Sistemleri Fiyatları