DOLAR 31,3677 0.42%
EURO 34,0595 0.51%
ALTIN 2.101,432,38
BITCOIN 1937252-0,60%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

06:07

İMSAK'A KALAN SÜRE

Burhanettin Bulut: Türkiye’de Adı Konulmamış Bir İlaç Kıtlığı Yaşanıyor.

Burhanettin Bulut: Türkiye’de Adı Konulmamış Bir İlaç Kıtlığı Yaşanıyor.

ABONE OL
Aralık 5, 2022 21:43
Burhanettin Bulut: Türkiye’de Adı Konulmamış Bir İlaç Kıtlığı Yaşanıyor.
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kamera Sistemleri Fiyatları
Kamera Sistemleri Fiyatları

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut’un ilaç sıkıntısı sorusunu yanıtlayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca “Ülkemiz özelinde genele matuf ve süreğen bir sorun bulunmamaktadır” dedi. Bulut ise “Türkiye’de adı konulmamış bir ilaç kıtlığı yaşanıyor. Vatandaş reçetesiyle eczaneye gittiğinde bir eczaneden tüm ilaçları alması mümkün değil. Şu anda eczane raflarında beş ilaçtan bir tanesi yok” diye tepki gösterdi.

Eczacı olan CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Sağlık Bakanlığı’nın 2023 yılı bütçe görüşmeleri sırasında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya eczanelerdeki ilaç bulunmamasının nedenlerini sordu. Bulut’a yazılı yanıt veren Koca, “Ülkemizde son bir yılda piyasaya arz edilen ilaç sayısı kutu bazında bir önceki yıla nazaran yüzde 13,5 oranında artarak 2,6 milyar kutuya ulaşmış olup global düzeyde yaşanan tedarik sıkıntılarından farklı olarak ilaçların piyasaya arzında ülkemiz özelinde genele matuf ve süreğen bir sorun bulunmamaktadır” dedi.

Bakan Koca’nın yanıtını değerlendiren Bulut, Türkiye’de adı konulmamış bir ilaç kıtlığı yaşandığını belirterek şunları söyledi:

“TESPİT EDEBİLEN 650 KALEM İLAÇ ECZANE RAFLARINDA YOK”

“Türkiye’de adı konulmamış bir ilaç kıtlığı yaşanıyor. Vatandaş reçetesiyle eczaneye gittiğinde bir eczaneden tüm ilaçları alması mümkün değil. Şu anda eczane raflarında beş ilaçtan bir tanesi yok. Tespit edebilen 650 kalem ilaç eczane raflarında yok. Bu ilaçların içerisinde kanser ilaçları, diyabetik ilaçlar, grip ilaçları olmak üzere aklınıza gelecek tüm gruplarda ilaç eksikliği var. Önemli hastalıklar, basit hastalıklar da dahil olmak üzere… Tüm bunlar yaşanırken iktidar kanadı bu sorunu yok sayıyor. İlaç fiyatlarına zam yaparak bu sorunu çözebileceğini zannediyor.

“ŞU ANKİ FİYATLANDIRMADAKİ KUR ORANI 7.86. YANİ REEL KURUN YARISINDAN DAHA AZ”

Türkiye’de ilacın fiyatlaması euro kuru üzerinden yapılıyor. Şu anki fiyatlandırmadaki kur oranı 7.86. Yani reel kurun yarısından daha az. O nedenle Türkiye’de yeterince ilaç üretilmiyor ya da ithal edilemiyor; bunun çözülmesi gerekiyor. Ancak ilaç sorununu yok sayarak çözme şansınız yok. Vatandaş eczanede ilaç bulamıyor; eczacı da sıkıntıda.”

 

En az 10 karakter gerekli
Kamera Sistemleri Fiyatları