DOLAR 31,3677 0.42%
EURO 34,0595 0.51%
ALTIN 2.101,432,38
BITCOIN 1943442-0,33%
İstanbul

KAPALI

13:21

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Aylin Cesur: “Tüm Sağlık Çalışanları Ucuz İş Gücü Olarak Görülüyor Ve Yoğun İş Yükü Altında Eziliyor.

Aylin Cesur: “Tüm Sağlık Çalışanları Ucuz İş Gücü Olarak Görülüyor Ve Yoğun İş Yükü Altında Eziliyor.

ABONE OL
Mart 14, 2023 20:06
Aylin Cesur: “Tüm Sağlık Çalışanları Ucuz İş Gücü Olarak Görülüyor Ve Yoğun İş Yükü Altında Eziliyor.
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kamera Sistemleri Fiyatları
Kamera Sistemleri Fiyatları

İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur, “Aile hekiminde hemşiresine, sağlık teknikerinden ambulans şoförüne tüm sağlık çalışanları ucuz iş gücü olarak görülüyor ve yoğun iş yükü altında eziliyor. Kim bunların sorumlusu” diye konuştu.

İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur, sağlık emekçilerinin yaşadıkları sorunlar ve depremde gönüllü olarak görev yapan hekimlere ilişkin bugün Meclis’te basın toplantısı düzenledi.

Kendisi de tıp hekimi olan Aylin Cesur, beyaz önlüğünü giydi ve özetle şöyle konuştu:

“102’Sİ HEKİM, 440 SAĞLIK ÇALIŞANIMIZI KAYBETTİK”

“Yaşanan depremde ne yazık ki gördük ki sağlık kurumlarımızın bir kısmı sağlam yapılmamış ve 2012 yılında deprem testinden geçemeyen sağlam raporu verilmeyen ve dayanıklılık testini geçemeyen ama yıllardır çalıştırılmaya devam eden İskenderun Devlet Hastanesi’nin A bloku, Antakya’daki Özel Akademi Hastanesi, Özel Malatya Yeşilyurt Divan Hastanesi ile Gözde Akademi Hastanesi ve Adana’da Çocuk Hastanesi, birçok aile sağlık merkezleri yıkıldı. Yıkılan hastanelerin meslektaşlarımıza nasıl mezar olduğunu büyük bir acı ile gördük, yaşadık. 102’si hekim, 440 sağlık çalışanımızı kaybettik. 528 sağlık çalışanımız da yaralandı. Deprem bölgelerinde birçok aile, sağlık merkezleri yıkıldığı için halen yeterli seviye hizmet yapılamıyor ve koruyucu sağlık hizmetlerinin verilmesinde de büyük noksanlıklar yaşanıyor. Çadırkentlerin çoğunda sağlık birimi yok. Olanlarda da poliklinik hizmetler yeterli değil. Ayrıca kırsalda nüfuz azlığı nedeni ile çadırkentler kurulamadığı için evlerin önünde tek tek çadırlar kurulduğu için saha hizmetinin ulaşması yeterli değil.

“MALATYA’DA SAĞLIKLA İLGİLİ ŞİKAYETLERİ VATANDAŞLAR SÖYLEDİ, DOKTOR OLDUĞUMUZU BİLMEDEN VE SU YOKTU”

Malatya’da sağlıkla ilgili şikayetleri vatandaşlar söyledi, doktor olduğumuzu bilmeden ve su yoktu. Sırtında 15 yaşındaki engelli çocuğunu taşıyan anneler, engelli arabası enkazda kalmış anneler mi dersiniz, 9 aylık bebeğinin 40 derece ateşini karın üzerine yatırarak düşürmeye çalışan anneler mi dersiniz, ‘bitlendik, salgın hastalık var burada, son derece zor durumdayız sayın vekilim’ diyen anneler, kadınlar mı dersiniz… İçler acısı durumla karşı karşıyaydık ki, bunları buradan tekrardan söylemeyi ve yetkililerden bu konudaki hassasiyetlerini rica etmeyi kendime sorumluluk biliyorum. İki yıldan fazla süren Covid-19 salgınının da olduğu gibi bu afette de hekimlerimiz ve sağlık çalışanlarımız akın ederek can kurtardı.

“SAĞLIK ÇALIŞANLARININ YÜZDE 50’DEN FAZLASI ŞİDDETE MARUZ KALMIŞ”

Bölgede çalışan hekimlerin ve sağlık çalışanlarının barınma, ısınma, temiz su ve kullanma suyu, gıda, tuvalet, yıkanma gibi temel ihtiyaçları tam olarak sağlanmadı. Halen daha çok ciddi talepler geliyor.  Aynı zamanda bölgede asbest riski söz konusu…

14 Mart Tıp Bayramı’nı kutladığımız bugün, hekimlerimiz ve sağlık çalışanlarımız 21 yıllık iktidarın yıllardır uyguladığı yanlış sağlık politikaları nedeni ile verdikleri emeklerin karşılığını alamıyorlar ve yapılan iyileştirmeler bir parmak bal niteliği taşıyor. Onun ötesine gidemiyor. Maaş, nöbet, taban, teşvik şeklinde parçalanmış ücretlerle şiddet ve mobbinge maruz kalarak zorlu koşullarda çalışıyorlar. Genel Sağlık-İş Sendikası’nın sağlık çalışanlarını güncel sorunlarını araştırma raporu bütün bunları çıplaklığı ile aslında gözler önüne seriyor. Sağlık çalışanlarının yüzde 81’i hayatını idame ettirebilmek için borç altında ve yüzde 92’sinin borcunu ödemekte zorlandığı tespit edilmiş ve rapora göre sağlık çalışanlarının yüzde 50’den fazlası şiddete maruz kalmış… Türk hekimleri şiddete uğruyorlar ve Türk hekimleri artık yorgun, artık Türk hekimleri umutsuz ve Türk hekimleri artık kaygılı.

“TÜM SAĞLIK ÇALIŞANLARI UCUZ İŞ GÜCÜ OLARAK GÖRÜLÜYOR VE YOĞUN İŞ YÜKÜ ALTINDA EZİLİYOR”

Hastalarımız ise, aylarca randevu sırası beklediği, ilaç bulamadığı ve parası kadar sağlık hizmeti alabildiği için çok büyük mağduriyetler yaşıyorlar. Ne verilen hizmet çoğu zaman vatandaşı mutlu ediyor ne hizmeti canı pahasına değeri biliniyor ne de çalışma koşullarında hastasını beş dakika ayırmasına göre planlanan bu ortamda hekimlerimize ve sağlık çalışanlarımıza onca yetersizliğe rağmen vicdanen çalışma ortamı maalesef kendilerine sunulmuyor. Bu ortamda şehir hastaneleri için köklü hastanelerimiz bir bir kapatılıyor, asistan hekimler yeteri kadar mesleki pratik yapmadan, nitelikli eğitim almadan uzman oldukları için şikayetçiler. Aile hekiminden hemşiresine, sağlık teknikerinden ambulans şoförüne tüm sağlık çalışanları ucuz iş gücü olarak görülüyor ve yoğun iş yükü altında eziliyor. Kim bunların sorumlusu? Hastaneleri ticarethanelere, hastaları müşteriye dönüştüren, sağlıkta dönüşüm programının 20’inci yılını yaşıyoruz ve geldiğimiz günde hekimlerimize, hemşirelerimize daha iyi ve güvenli koşullarda çalışmak için yurt dışına göç ederlerken sadece uzaktan bakabiliyoruz. Devleti yönetenler sadece uzaktan bakabiliyorlar.

“14 MART TIP BAYRAMI’NDA YANİ BUGÜN DÖRT MAAŞ TUTARINDA İKRAMİYE VERİLMESİNİ ÖN GÖREN BİR KANUN TEKLİFİDİR BU”

2023’ün ilk iki ayında, gelinen yerde toplam 465 doktor, Türk Tabipler Birliği’ne gideceği ülkeyi sunmak üzere ‘iyi hal belgesi’ istemiş. Durum bu kadar vahim. İşte bu nedenle ben, İYİ Parti adına bir kanun teklifi verdim TBMM’ye. Bu kanun teklifinde sağlık hizmeti sınıfında çalışan tüm sağlık personeline, her yıl 14 Mart Tıp Bayramı’nda yani bugün, dört maaş tutarında ikramiye verilmesini, depremzede sağlık çalışanlarımıza veya depremde hayatını kaybeden sağlık çalışanlarımızın birinci derece yakınlarına iki yıl boyunca her ay iki maaş ödenmesine ve afet bölgesindeki çalışmalara destek olmak için gönüllü sağlık çalışanlarımıza da bölgede bulundukları süre boyunca aylık, brüt maaşlarının iki katı ücret ödenmesine öngören bir kanun teklifidir bu.”

En az 10 karakter gerekli
Kamera Sistemleri Fiyatları