DOLAR 31,3677 0.42%
EURO 34,0595 0.51%
ALTIN 2.101,432,38
BITCOIN 1940203-0,46%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

06:07

İMSAK'A KALAN SÜRE

Aylin Cesur: Ordumuzda En Çok Şehit ve Gazi Veren Uzman Çavuşlar, Sözleşmeli Çalışıyorlar, Kadro İstiyorlar

Aylin Cesur: Ordumuzda En Çok Şehit ve Gazi Veren Uzman Çavuşlar, Sözleşmeli Çalışıyorlar, Kadro İstiyorlar

ABONE OL
Ocak 20, 2023 15:56
Aylin Cesur: Ordumuzda En Çok Şehit ve Gazi Veren Uzman Çavuşlar, Sözleşmeli Çalışıyorlar, Kadro İstiyorlar
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kamera Sistemleri Fiyatları
Kamera Sistemleri Fiyatları

İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur, “Ordumuzda en çok şehit ve gazi veren uzman çavuşlar, sözleşmeli çalışıyorlar, kadro istiyorlar. Defalarca söyledik, önergeler verdik. Hepsini reddettiniz. Uzman çavuşları unutmuşsunuz. Ayıp. Teklif 28 Kasım 2022 tarihinde görevli olan sözleşmeli personeli kapsıyor ama 2022 yılının son çeyreğinde sözleşme imzalayan kurumlar oldu. Bu kanunun geçerli olduğu, yürürlüğe girdiği tarihi esas almalısınız” dedi.

Sözleşmeli personelin kadroya alınmasına ilişkin düzenleme, TBMM Genel Kurulu’nda dün kabul edilerek yasalaştı. Genel Kurul’daki görüşmeler sırasında söz alan İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur, şunları söyledi:

“Yine eksiklikleri konuşuyoruz. O kadar çok şeyi unutmuşsunuz ki sayacağım. Anayasa’mızın 128. maddesi diyor ki ‘Asli ve sürekli görevler, memurlar ve diğer kamu görevlileri el ele görülür’. Yani devlet, bürokrasiyle sağlıktan adalete, askerlikten eğitime tüm kamusal görevlerini yaparken bir mevzuat oluşturur, kurumlar oluşturur. Bunlarla hizmetlerini yürütür. Buna da kamu personel rejimi denir. Kamu personel rejimimiz bizim, 1930’larda başladı. 1965’te 657 sayılı Kanun çıktı ve derli toplu bir duruma geldi. Devlet yapısındaki değişikliklerle zamanla birtakım ihtiyaçlar oldu. Kamudaki sözleşmeli personelin büyük kısmı, 657 sayılı Kanun’un 4b maddesine bağlı hale geldi. Bugün, aynı birimde aynı işi yaptıkları halde farklı ücretle çalışan memurlar var. Bunu eleştiriyoruz.

Tamam, kanunu düzeltiyorsunuz ama eksiklikler var. Zaten siz de kanun gerekçesini kendiniz ifade etmişsiniz az önce. 657’nin 4b maddesine beş kere AKP iktidarı zamanında değişiklik yapılmış. 657’de bir reform yapılması gerekirken 657 bozulmuş ve berbat bir hale gelmiş. 2017 referandumuyla kamu personel rejimini değiştirip yeni istihdam biçimleri ortaya çıkarmışsınız. Reform edilmesi gereken önemli bir sistem var. Devleti çalıştıran bir sistem olması gerekiyor. Uzun zamandan beri, kamudaki karışık istihdam yapısının düzenlenmesi gerekiyor. Biz de burada İYİ Parti olarak taleplerimizi senelerdir dile getiriyoruz. ‘Toplam 458 bin sözleşmeli personel kadroya geçirilecektir’ diyorsunuz. Pek çok kişiyi unutuyorsunuz. Ben burada sayarken hâlâ dışarıdaydınız kanun boyunca. Unuttuklarınızı sayayım da belki hatırlarsınız. Şimdi mesela ‘50c kapsamındaki akademisyenler kapsama alınacak’ diyorlardı. Yok. Kültür Bakanlığı’na bağlı sanatçılarla ilgili düzenleme yapılmış ama belediyelerdeki sanatçılarla ilgili yok. Ordumuzda en çok şehit ve gazi veren uzman çavuşlar, sözleşmeli çalışıyorlar, kadro istiyorlar. Defalarca söyledik, önergeler verdik. Hepsini reddettiniz. Uzman çavuşları unutmuşsunuz. Ayıp. Teklif 28 Kasım 2022 tarihinde görevli olan sözleşmeli personeli kapsıyor ama 2022 yılının son çeyreğinde sözleşme imzalayan kurumlar oldu. Bu kanunun geçerli olduğu, yürürlüğe girdiği tarihi esas almalısınız.

“UZMAN ÇAVUŞLARIMIZIN OKULDA GEÇEN EĞİTİM SÜRELERİNİ FİİLİ HİZMETTEN SAYIN”

Kimleri unutmuşsunuz uzman çavuşlarımızdan başka? Uzman çavuşlarımızın okulda geçen eğitim sürelerini fiili hizmetten sayın. Biz sayacağız da hani siz de sayın, yapabiliyorsanız. Sözleşmeli er ve erbaşlar, Vakıfbank güvenlikleri, müşavir firma danışanları, her şeyden önce burada hepimize çok önemli hizmet yapan danışmanlar, milletvekili danışmanları, şehir hastanesi çalışanları, İlbank İl Özel İdaresi çalışanları, sosyal tesis çalışanları, tarım danışmanları, TRT’de özel hukuk hükümlerine tabi personel, meslek kodu çalışanları, belediyelerdeki vekil memurlar, bilgi yönetim sistemi çalışanları, öğretmenevi çalışanları, Türkiye-Avrupa Birliği ortak projelerinde geçici öğretmenlik yapanlar, Aile Sosyal Hizmetler Bakanlığı ek ders karşılığı çalışan personel, sosyolog, psikolog, hemşire, sosyal hizmet uzmanı, 4 Aralık 2017 tarihinden önce çalışıp kapsam dışı kalanlar vekil imamlar, müezzinler. KPSS şartı getiriyorsunuz. Kazanamazlarsa ne olacak? Çekin ellerinizi üzerinden bu personelin. Bırakın, onlar da kadrolarına rahatça kavuşsunlar. Kan alma personeli, MR, tomografi, sterilizasyon personeli, yemekhane çalışanları, bilgi işlem personeli, kiralık araç şoförleri, belediye şirket çalışanları, Karayolları yol bakım onarım çalışanları… Daha o kadar çok ki sürem bitti. Biz, bunun tümünü düzelteceğiz.”

En az 10 karakter gerekli
Kamera Sistemleri Fiyatları