DOLAR 31,3677 0.42%
EURO 34,0595 0.51%
ALTIN 2.101,432,38
BITCOIN 1939531-0,41%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

06:07

İMSAK'A KALAN SÜRE

Arzu Öztürk’ten önemli LGS ve YKS açıklaması

Arzu Öztürk’ten önemli LGS ve YKS açıklaması

Pendik Bil-Fen Eğitim Kurumları Kurucusu Arzu Öztürk, yaklaşan sınavlar öncesi öğrencilere ve velilere önemli uyarılarda bulundu.

ABONE OL
Mayıs 22, 2022 12:48
Arzu Öztürk’ten önemli LGS ve YKS açıklaması
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kamera Sistemleri Fiyatları
Kamera Sistemleri Fiyatları

Bil-Fen Pendik Eğitim Merkezi Kurucusu Arzu Öztürk, yaklaşan YKS ve LGS öncesi hem öğrencileri hem de velileri bilgilendirici önemli açıklamaların altına imza attı.

Eğitimci Öztürk, yaptığı açıklamada, şu görüşleri paylaştı; Liseye ve üniversiteye giriş sınavlarına hazırlanan gençler için kısa bir süre kaldı.  Bu süre zarfında gençler özellikle konu öğrenmeden ziyade deneme sınavları ile kendilerinin artı ya da eksilerini görebilirler.
Özellikle deneme sınavlarında yapamadıkları soruları Ya da boş bırakılan soruları neden niçin nasılını öğrenirlerse o zaman çok daha adil bir pozisyonla sınava girmiş olabilecekler.

Bence sınavdan bir gün önceki son cuma günü geçen yıl, 2021 yılında yapılan deneme sınavını çözmelerinde yarar var. Bununla birlikte çocuklarımız yalnızca  bağlı bulunduğu kurumların deneme sınavlarını değil,  başka kurumların deneme sınavlarına da bakmalarında yarar var. Neden derseniz; kendi kurumlarındaki yaptıkları deneme sınavlarıyla damak tatları olabilir. Ancak ÖSYM ve MEB’in yapacağı sınavlar ise bambaşka lokantaların sınavları olacak. O zaman yabancı yayınların da test ve denemelerini çözerlerse, yabancı olunan bir lokanta tadı alma şansına sahip olacaklar.

Bununla birlikte sınavda zaman olayı son derece önemlidir. Bir sorunun gerek LGS’de gerekse YKS’ de ne kadara karşılık olduğunu rehberlik ve psikolojik danışmanları onlara vermişlerdir. Zamanla hareket etmeleri lazım. Sınavdaki sorulara baktığımızda %10’u çok kolay, %20’si kolay, %40’ı normal, %20’si zor ve %10’u çok zor olarak çıkacaktır. Özellikle LGS’de 3 yanlışın 1 doğruyu, YKS’de 4 yanlışın 1 doğruyu götürdüğü sistemde, gençlerin bilmedikleri ya da sonuncundanemin olamadıkları soruları işaretlememeleri lazım. Çünkü zaman kaybına yol açarak doğru soruların da
gitmesine sebep olacaktır.

Burada velilere de bir görev düşüyor. Bu sınav sürecine yaklaşırken biraz daha anlayışlı, karşıdaki gencin stresi yüksek olduğu için onun yerine kendisini koyarak, empati kurarak yaklaşmalarında yarar var. Sınavdan önceki gün de çok önemli. O gün abartılı hareketlerden kaçınmakta yarar var. Bırakın gençler kendileri belirli kurallar içinde zamanlarını geçirsinler. Bu saatten sonra şunu yiyeceksin ya da şu saatte yatacaksın cümleleri yalnızca onların
yaşam tarzını değiştireceği için hiçbir müdahale yapılmamalı. Bununla birlikte nasıl bir yaşam tarzları

var ise buna göre sürdürmekte yarar var. Sınav sabahı ise abartılı şekilde davranmamak lazım.
Sınava giderken de mümkün olduğu kadar az kişiyle gitmeleri gerekiyor ( 1 ya da 2 kişi). Onlar sınava
girdiklerinde de kısacası ellerinden gelenin en iyisini yapacaklar. Gerek deneme sınavları sonunda, gerekse
gerçek sınavda  sınavdan çıktıktan sonra nasıl geçtiğini sormayın. Onlar rahatlasınlar, sonrasında cevabını verebileceklerdir. Son nokta şu: Artık sınav kapıya gelmiştir. Yaşam tarzında herhangi bir  değişiklik yapmadan hazırlıklara devam edebilirler.” şeklinde konuştu.

Arzu Öztürk, sınava girecek LGS ve YKS adaylarına her yönüyle yarımcı olduklarını da kaydetti.

Pendik Bil-Fen Yetkilileri,  kurumun  0216 506 2251 ve 0542 151 1154/53/52 nolu telefonlarının veli ve öğrencilerin danışmanlığı için mesai saatleri dahilinde sürekli hizmet verdiğini kaydettiler.

En az 10 karakter gerekli
Kamera Sistemleri Fiyatları