DOLAR 32,6037 0.38%
EURO 34,7863 0.03%
ALTIN 2.496,190,49
BITCOIN 20175060.69958%
İstanbul
12°

HAFİF YAĞMUR

13:08

ÖĞLEYE KALAN SÜRE

Ankaralı Taksicilerden Akaryakıta Yapılan ÖTV Zammına Tepki

Ankaralı Taksicilerden Akaryakıta Yapılan ÖTV Zammına Tepki

ABONE OL
Temmuz 16, 2023 17:22
Ankaralı Taksicilerden Akaryakıta Yapılan ÖTV Zammına Tepki
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kamera Sistemleri Fiyatları
Kamera Sistemleri Fiyatları

Akaryakıt üzerinden alınan özel tüketim vergi (ÖTV) oranının Cumhurbaşkanı Kararı ile artırılması üzerine benzin ve motorine litrede yaklaşık 6 lira zam geldi. Ankara’da taksici ve dolmuşçuluk yapanlar bu duruma, “Akaryakıt demek damardaki kan demek. Akşam yattık, sabah kalktık 6 lira zam gelmiş. Biz zaten para kazanamıyorduk. Git evinde yat arabanı çalıştırma ondan daha kârlı” ve “Yedi kat cehennemin yedinci katına getiriyorlar bizi. Üzerimdeki gömlek 8 senelik bir gömlek. Hala aynı gömleği giymek zorundayım. Ben haftanın 7 günü 24 saati çalışıyorum” diye tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Bazı Mallara Uygulanan Özel Tüketim Vergisi Tutarlarının Yeniden Belirlenmesi Hakkında Kararı bugünkü Resmi Gazete’de yayınlanarak gece yarısından itibaren yürürlüğe girdi. Akaryakıt üzerinden alınan ÖTV tutarlarında artışa gidilmesi benzin ve motorine litrede yaklaşık 6 lira zam gelmesine neden oldu. Ankara’da taksi ve dolmuşçuluk yapan esnaf da bu rekor zamma tepki gösterdi. Şoför esnafının bugün ANKA Haber Ajansı’na yaptığı açıklamalar şöyle:

“YAŞANTIMIZI YERİN DİBİNE SOKTULAR, ÜZERİMDEKİ GÖMLEK 8 SENELİK”

– Ankara’da uzun yıllardır taksicilik yapan Soner: “Hafta sonları çalışan bir şoför olarak az önce gaz aldım, 80 liraya doldurmam gerekiyordu. 130 lira para verdim. Zamla birlikte 15 dakikada müşteri almamız gerekirken şimdi iki saat beklemek zorunda kalacağız. Yaşantımızı yerin dibine soktular. Yedi kat cehennemin yedinci katına getiriyorlar bizi. Emekli insanlar da geliyor ek iş yapıyorlar burada. Onların sigortası da söz konusu değil. Üzerimdeki gömlek 8 senelik bir gömlek. Hala aynı gömleği giymek zorundayım. Ben haftanın 7 günü 24 saati çalışıyorum.”

“BİZ HİZMET SEKTÖRÜNDEYİZ, TİCARİ ARAÇLARA İNDİRİM SAĞLANMASI LAZIM”

– İsmini vermeyen bir taksici: “Son gelen akaryakıt zamları özellikle ticari araç sahiplerini çok etkiledi. Kazancımızı yakıta veriyoruz. Taksimetreye zam gelse bile gelen zam yakıt zammını karşılamayacak durumda. Devletin ticari araçlara indirimli yakıt vermesi lazım. Biz hizmet sektöründeyiz, hizmet ediyoruz. Seçim sonrası zamların geleceğini herkes biliyordu ama bu kadar bilmiyordu. 1 dolara sabitleyeceğiz diyorlardı ama 1 doları da geçti. Demek ki, bunun bir freni yok.”

“CUMHURBAŞKANI’NA SORUYORUM CEBİNDEN Mİ VERİYOR PARAYI?”

– Emekli olmasına karşın geçinemediği için taksicilik yapan kişi: “Zam zulüm her şey onlara ait. Ben 97 senesinde emekli olduğum zaman iki tane asgari ücret alıyordum. Şimdi benim aldığım para 8 bin 700 lira. Asgari ücret 11 bin lira. Benim 22 bin lira almam gerekiyordu. Ben evime üç beş kuruş ekmek parası götürebilmek için çalışıyorum. 40 bin liraya yakın devlet benim cebimden para çalıyor.

Cumhurbaşkanı yetkisiyle benim zammımı yüzde 25’e çıkartmış. Cumhurbaşkanı’na soruyorum cebinden mi veriyor parayı? Benim sigortadan 29 sene 3 gün hizmetim var. Bugün bir markete alışverişe git, bin liraya iki poşeti dolduramazsın. Geçene sene 25 liraya aldım fren balatası şu an 250 lira.”

DOLMUŞÇU: “ARABAYI ÇALIŞTIRDIĞIN ZAMAN ZARAR EDİYORSUN, ÇALIŞTIRMAMAK DAHA İYİ”

– Dolmuş şoförü Erdal Katrancı: “Akşam yattık sabah kalktık 6 lira zam gelmiş. Biz zaten para kazanamıyorduk. Bir servis atacak şoför bulamıyoruz. Dolmuşta çalışan bir şoför para kazanamaz artık. Bu iş öldü. Git evinde yat arabanı çalıştırma ondan daha kârlı… 6 lastik 30 bin lira, mazota 1,5 lira para veriyorsun topladığın lira. Bir şoför 250’sini patrona mı versin, kendime mi alsın? Akşama kadar bir şoförün 300 lira masrafı var. Yarın bir gün bizler de kontak kapatırız. Bu arabayı çalıştırmamak daha iyi. Çalıştırdığın zaman zarar ediyorsun, çalıştırmadığın zaman kâr edersin.

“AKARYAKIT DEMEK DAMARDAKİ KAN DEMEK. BİZİM DOLMUŞ CAMİASI BİTTİ”

– Ankara’da 14 senedir şoförlük yaptığı belirten Satılmış Aslan: “Akaryakıt demek damardaki kan demek. Nakliyeci, otobüs, tır, kamyon… Bunlar mazotla oluyor. Bizim dolmuş camiasını bitirdi. Eve ekmek götürme durumumuz zor. Ankara’da sadece toplu taşıma ucuz, bir simit 8 lira, çay 15 lira. Zam bize de çare değil ki. Bana 5, 10 lira zam verse geriye dön. Mazot zammı olmadıktan sonra anlamı kalmadı ki. Markette dün baktığım şeyi bugün değiştirmişler.”

“NE EMEKLİ MAAŞINDAN BİR ŞEY GÖREBİLDİK”

– Emekli olduğu halde dolmuş şoförlüğüne yapan kişi: “Çalıştığımızın hiçbir anlamı yok. Diğer malzemelere de zam gelecek. Böyle olursa arabayı çalıştırmanın anlamı yok. Emekliyim, ne emekli maaşından bir şey görebildik. Evimize 12,13 bin lira giriyor ama 7 bin lira ev kirası veriyorum. 4 çocuğum var onlara bakıyorum. Şu an kazanç yok mal sahiplerine para vermeye utanıyoruz.”

“DÜN BURADAN ACİL ÇIKMAK ZORUNDA KALDIM”

– Dolmuş şoförü Yunus Dinç: “Akşam 12, bire kadar burada çalıştık. Dün ani bir atak oldu bize. Bir, iki lira değil yedi lira zam geldi. Bize bir sürpriz oldu. Dün burada çalışıyorken acil çıkmak zorunda kaldım mazot aldım. Zam yeni geldi dediler, başka benzinliğe gittim. 26 lirada aldım o anda. Aldıktan sonra direkt oraya da zam geldi. 3,5 lira yakan bir araba bir anda beş lira yakmaya başladı. Şu an mazot 33 lira, 10 liradan şu an kurtarmıyor. Gördüğünüz gibi tüm dolmuşlar burada yatıyor. Cumartesiden pazara bize kara haber oldu.”

İçerik hoşunuza gitti mi?!
[Oy: 0 Yıldız: 0]

En az 10 karakter gerekli