DOLAR 32,2182 0.04%
EURO 35,0700 0.15%
ALTIN 2.526,971,06
BITCOIN 2156749-0.51799%
İstanbul
19°

PARÇALI BULUTLU

13:06

ÖĞLEYE KALAN SÜRE

Akciğer Nodülleri Nedir? Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri

Akciğer Nodülleri Nedir? Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri

ABONE OL
Mart 23, 2023 19:38
Akciğer Nodülleri Nedir? Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kamera Sistemleri Fiyatları
Kamera Sistemleri Fiyatları

Akciğer Nodülleri Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Akciğer nodülleri, akciğer yüzeyinde kanserli olmayan büyümelerdir. En yaygın olarak sigara içenlerde bulunurlar, ancak sarkoidoz veya diğer akciğer hastalıkları olan kişilerde de görülebilirler.

Akciğer nodüllerini teşhis etmek, çeşitli hastalıkların semptomları olabileceğinden ve normal akciğer dokusundan ayırt etmek her zaman kolay olmadığından zor bir iştir. Bir akciğer nodülünün nedenini belirledikten sonra bile onu tedavi etmek zordur, çünkü doktorlar çeşitli faktörlere dayanarak hasta için hangi tedavi seçeneğinin en iyi olduğuna karar vermek zorundadır. Peki, Akciğer Nodülleri Nedir? Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri nedir?

Akciğer Nodülü Nedir?

Akciğer nodülü, akciğer yüzeyinde gelişen iyi huylu bir tümördür. akciğer. En yaygın olarak sigara içenlerde bulunurlar, ancak sarkoidoz veya diğer akciğer hastalıkları olan kişilerde de görülebilirler. Sağlıklı akciğer dokusuna benzediği için akciğer nodülünü teşhis etmek çok zordur.

Doktorlar, kötü huylu bir malignitenin varlığını belirlemek için X-ışını görüntüleri ve ek teşhis araçları kullanır. Teşhisi belirledikten sonra, nodülün kötü huylu mu yoksa iyi huylu mu olduğunu belirlemeleri gerekir. Kötü huyluysa, duruma göre tedavi seçenekleri ve önerilerle devam edeceklerdir.

Akciğer Nodülü Tehlikeli Midir?

Akciğer nodülleri tehlikeli olup olmamaları, nodülün türüne ve büyüklüğüne göre değişebilir. Bazı akciğer nodülleri benign (iyi huylu) olabilir ve hiçbir zarar veya sorun yaratmaz, ancak diğerleri malign (kötü huylu) olabilir ve kanserli hücreler içerebilir.

Ayrıca, bazı nodüller için belirgin bir tehlike sinyali yoksa bile, zaman içinde değişebilir veya kötüleşebilir. Bu nedenle, akciğer nodülleri için doğru teşhis ve tedavinin bulunması çok önemlidir.

Akciğer Nodülü Neye Göre Sınıflandırılır?

Akciğer nodülleri, farklı yollarla sınıflandırılabilir. Boyut, akciğer nodüllerinin boyutu, öncelikli olarak değerlendirilir. Küçük nodüller genellikle daha az endişe verici olarak kabul edilirken, büyük nodüller daha fazla takip ve araştırma gerektirebilir. Şekil, nodüllerin şekli, teşhis ve tedavide önemli bir rol oynar.

Yerleşim, Nodülün vücutta nerede bulunduğu, teşhis ve tedavide önemli bir rol oynar. Köken, akciğer nodüllerinin neden oluştuğu, teşhis ve tedavide önemli bir rol oynar.

Akciğer Nodülü Tedavisi Nelerdir?

Akciğer nodülü tedavisi mümkündür. Bunlar aşağıda sıralanmıştır:

  • Cerrahi: Bu, akciğer kanserinin en yaygın tedavisi ve nodülün boyutu ve yerleşimine bağlı olarak, lobun bir bölümünün veya tamamının çıkarılmasını gerektirebilir.
  • Radyoterapi: Bu, yüksek enerjili ışınlar kullanarak kanser hücrelerini öldüren bir tedavidir ve cerrahi veya kemoterapi ile birlikte veya bağımsız olarak kullanılabilir.
  • Kemoterapi: Bu, kanser hücrelerini öldüren ilaçları kullanan bir tedavidir ve cerrahi veya radyoterapi gibi diğer tedavilerle birlikte veya bağımsız olarak kullanılabilir.
  • Hedeflenmiş Terapi: Bu, kanser hücrelerindeki belirli proteine ulaşan ilaçları kullanmayı içerir ve tedavi edilmesi zor veya cerrahiye uygun olmayan hastalarda önerilir.
  • İmmünoterapi: Bu, bağışıklık sistemini kansere karşı savaşmasına yardımcı olan bir tedavidir.

Akciğer Nodüllerinin Teşhis Edilmesi

Nodüllerin teşhis edilmesi aşağıda sıralanmıştır:

Göğüs Röntgeni: Göğüs röntgeni, akciğer nodüllerini tespit etmek için basit ve hızlı bir testtir.

Bilgisayarlı Tomografi (BT) Taraması: BT taraması, göğüs röntgeni gibi basit bir test değildir ve daha detaylı bir görüntü sağlar. Bu test, nodülün boyutunu, şeklini ve yerleşimini belirlemek için kullanılır.

PET Taraması: Bu tarama, vücudun içinde metabolik faaliyetlerin görüntülenmesine yardımcı olan bir görüntüleme testidir ve kanser hücrelerinin varolup olmadığını belirlemek için kullanılabilir.

Bronkoskopi: Bu invaziv bir testtir ve uçlarında bir kamera bulunan bir tüp ile solunum yollarına gönderilir. Bu test, nodülün boyutunu ve yerleşimini belirlemek için kullanılabilir ve nodül içinde bir örnek almak için de kullanılabilir.

Biopsi: Bu, nodül içinden bir örnek almak için kullanılan bir testtir ve kanser hücrelerinin varlığını veya yokluğunu belirlemek için kullanılabilir.

 

Akciğerde nodül olanların yorumları,
Akciğerde 7 mm nodül var korkuyorum,
Akciğer nodülü kaybolur mu,
COVID sonrası akciğerde nodül,
Akciğerde nodül öksürük Yaparmı,
Akciğerde nodül ne yok eder yiyecek,
Akciğerde nodül neden olur,
Akciğerde nodül Belirtileri,

İçerik hoşunuza gitti mi?!
[Oy: 1 Yıldız: 5]

En az 10 karakter gerekli